Güncel

Vali Ünlü : “2 OSB’mizde De Mesleki Eğitim Merkezi Hizmete Açıldı”

Giresun Valisi Enver Ünlü, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Programı’na katıldı.

Vali Ünlü : “2 OSB’mizde De Mesleki Eğitim Merkezi Hizmete Açıldı”

Giresun 1.OSB’de Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş’un koordinasyonunda, Giresun Merkez ve Bulancak ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi içerisinde yer alan Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezi bürolarının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, 81 İl ile çevrimiçi bağlantı kurularak eş zamanlı yapıldı.

Açılış töreninde, Türk ekonomisi, sanayisi ve eğitim sistemi adına çığır açan bir projeyi daha gerçeğe dönüştürmenin bahtiyarlığını yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Millî Eğitim Bakanlığımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın iş birliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgelerinde Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi, ülkemizin temel ihtiyaçlarından birini daha gideriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de üretimin ve istihdamın lokomotifleri hâline gelen organize sanayi bölgelerinin, bu projeyle, eğitim alanında sorumluluk üstlendiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teori ile pratiği başarıyla buluşturan, eğitimde kamu-özel dayanışmasını güçlendiren bu güzel projenin; ülkemiz, milletimiz, öğrencilerimiz, öğretmenler ve iş dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum” temennisinde bulundu.

“Eğitim öğretim, özellikle de kaliteli eğitim, aydınlık yarınlarımızın teminatıdır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin gençleri her alanda en iyisine, en güzeline layıktır. Milletimizin, küresel ölçekte iddia ve imkân sahibi bir konuma gelmesinin yolu eğitimden geçiyor. Bu anlayışla ülkemiz ekonomisinin güçlenmesi ve istihdamın artırılması için mesleki eğitime özel önem veriyoruz” dedi.

Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen açılış törenine katılan Vali Enver Ünlü’de yaptığı paylaşımda; “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle düzenlenen Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Açılış Törenine katıldık. Bugün il de ki 2 OSB’de de Mesleki Eğitim Merkezi hizmete açıldı.

Sanayinin ve üretimin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirerek istihdam sağlama noktasında Mesleki Eğitim Merkezlerinin hem gençlere ve hem işverenlere önemli bir pusula görevi göreceğinden eminiz. Bilgisiyle, yeteneğiyle geleceğin yüksek verimli insan gücünü oluşturacak evlatlarımızın ve üretimin mihenk taşı olan sanayicilerimizin her zaman yanındayız ve destekçileriyiz.

‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ hedeflerinin asıl itici gücü olan insan kaynağına yönelik bu protokolün hayata geçmesine vesile olan devlet büyüklerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Ülkemize, ilimize hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

“38 Adet Mesem Programı Uygulayan Okul Var”

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında imzalanan protokol doğrultusunda tüm illerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Mesleki Teknik Anadolu Liseleri ile Çok Programlı Anadolu Liselerinde Mesleki Eğitim Merkezi (MESEM) programı açılmıştır.

Giresun’da 4 adet Mesleki Eğitim Merkezi, 11 adet Çok Programlı Anadolu Lisesi, 23 adet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere toplamda 38 adet MESEM Programı uygulayan okulu bulunmakta olup, bu okullarda 33 alan ve 181 dalda eğitim verilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL