eğitim Güncel

Giresun Eğitim Sen; “Bu Ülkede Yaşayan Herkesin Eşit Değerde Olduğu Hakikatini Sizlere Öğreteceğiz!”

Bursa Osmangazi’deki Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın’ın, okulda kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulması için öğretmenlere yazı göndermesinin ardından açığa alınıp sonra görevine iade edilmesi üzerine Eğitim Sen Giresun tarafından yapılan açıklamada; “Haydar Akın’ın laik ve bilimsel eğitime meydan okuması, göz göre göre ödüllendirilmiştir. Bu ülkede yaşayan herkesin eşit değerde olduğu hakikatini sizlere öğreteceğiz!” denildi.

Giresun Eğitim Sen; “Bu Ülkede Yaşayan Herkesin Eşit Değerde Olduğu Hakikatini Sizlere Öğreteceğiz!”

Eğitim Sen Giresun Şube Yürütme Kurulu, kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması talimatı üzerine görevden uzaklaştırılan okul müdürü Haydar Akın’ın tekrar görevine dönmesine tepki gösterdi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Haydar Akın’a ve Destekçilerine Sesleniyoruz!
Bu Şekilde Eğitim Vermek Hakkınız da Haddiniz de Değildir!
Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, okulda kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralarda oturtulması için öğretmenlere yazı göndermesinin ardından açığa alınmıştı. Ancak, siyasi iktidara yakınlıklarıyla bilinen Eğitim Bir Sen ve Türk Eğitim Sen Bursa şubeleri ile çeşitli cemaatlerin Haydar Akın’a destek açıklamaları yapmalarının ardından Haydar Akın görevine iade edildi.
Yaşanan bu durum sadece bir okul müdürünün değil, eğitim sisteminin bir bütün olarak tarikatların, cemaatlerin ve bunlara destek veren “eğitim” sendikalarının nasıl kontrolüne geçtiğini gözler önüne sermiştir. Öyle ki, hukuka uygun hareket etmek zorunda olan bir okul yöneticisi olan Haydar Akın’ın aleni biçimde hukuka, çocuk haklarına, anayasanın en temel hükümlerine, laik ve bilimsel eğitime meydan okuması göz göre göre ödüllendirilmiştir.
Hâlbuki ortada ağır bir suç bulunmaktadır. Ancak, her zulmün, her eşitsizliğin ve her haksızlığın karşısında dini kendisine kalkan etmeyi alışkanlık edinenler, bırakalım suçlarıyla yüzleşmeyi, her defasında daha cüretkâr eylem ve uygulamalara imza atmaktadır.
Bunun adı açık ve nettir! Türkiye’de Haydar Akın ve onun gibi cüretkâr yöneticiler, cemaat ve tarikatlar ile onlara destek veren tüm örgütler, laik ve bilimsel eğitimi un ufak etmeye çalışmakta, dolayısıyla da açıkça anayasal suç işlemektedir.
Giresun Eğitim Sen Şube Yürütme Kurulu olarak ; devletin tüm imkânlarını ellerinde tutan ve güçlünün yasasını hukuk sanan herkese bir gerçeği hatırlatmak istiyoruz! Hepinizi tek tek, isim isim, örgütsel hafızamıza kazıyor, er ya da geç hukuk önünde hesap vereceğiniz günleri getireceğimizi bilmenizi istiyoruz!
Unutmayın ki, çocuklarımızı iğrenç fantezilerinizin nesnesi yapmanızı ve her çocuğun haklarıyla var olduğu gerçeğini yok saymanızı engellemek için tüm örgütlü gücümüzü seferber etmekten vazgeçmeyeceğiz!
Haydar Akın ve onun gibilere karşı Türkiye’nin dört yanında okul okul, sınıf sınıf tüm eğitim sistemini mercek altında tutmaktaki kararlığımızı ve çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmemekteki irademizi göreceksiniz!
Bu ülkede yaşayan herkesin eşit değerde olduğu hakikatini sizlere öğreteceğiz!”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL