Güncel Yerel

“Çocuklarımızı Karanlığınıza Teslim Etmeyeceğiz!”

Giresun Kadın Platformu tarafından 6 yaşındaki çocuğun evlendirilerek istismar edilmesine yönelik yapılan açıklamada; “Çocuklarımızı Karanlığınıza Teslim Etmeyeceğiz” ifadesi kullanıldı.

“Çocuklarımızı Karanlığınıza Teslim Etmeyeceğiz!”

Giresun Kadın Platformu üyeleri, Atatürk Meydanı’nda 6 yaşındaki çocuğun evlendirilerek istismar edilmesine yönelik açıklamalarda bulundular.
Konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Çocuğa yönelik şiddet ve istismar, iktidarın kazanılmış hakları daraltan ve gasp eden, çocuğa karşı işlenen suçları cezasız bırakan politikaları sebebiyle ağırlaşarak sürmekte, neredeyse her gün istismar vakaları ortaya çıkmaktadır. İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın onursal başkanının kızını 6 yaşındayken “evlendirdiği”, çocuğun yıllarca istismara maruz kalması ve Diyarbakır’da tecavüz edilen çocuk için “ Rızası vardı” denilerek suçlunun serbest bırakılması istismarda gelinen noktayı bir kez daha ortaya koymuştur. İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın onursal başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’ in kızı, babası tarafından 6 yaşındayken ‘evlendirildiğini’, çocukluğu boyunca istismara maruz bırakıldığını anlatarak şikâyetçi oldu. Bir kadının çocukluğu boyunca üstelik ‘ailesinin onayıyla’ istismara maruz bırakıldığına dair beyanları ile adları taciz, tecavüz ve katliamlarla anılan cemaat, tarikat ve dini vakıflar, bir kez daha bir çocuğun çaresizliğe mahkûm edilmesine, yıllarca istismara maruz kalmasına yol açmasıyla karşımıza çıkmıştır. Öte yandan söz konusu skandal, artık neredeyse her gün bir yenisiyle karşılaştığımız kadına ve çocuğa yönelik şiddet ve istismarın korkunç boyutunu gözler önüne sermektedir.
Ayrıca, söz konusu vakfın Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ ile yürüttüğü eğitim projelerinin bilinmesi, en önemli faaliyet alanının eğitim olması, 7. sınıftan itibaren öğrencilerin kaydını alarak hafızlık dersi vermesi de durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha göstermektedir.
Eğitim sistemi siyasi iktidarın kendi dünya görüşüne ve yaşam tarzına uygun nesiller yetiştirme yönündeki politikalarının bir sonucu olarak, dini faaliyetlerin, MEB, Diyanet İşleri Başkanlığı, dini vakıf ve cemaatler eliyle örgütlenmeye çalışıldığı bir alan haline getirilmiştir. Bu zihniyetin kadınlara ve özellikle kız çocuklarına reva gördüğü yaşam tarzı ise eğitim sisteminden ve toplumsal hayattan dışlayarak, kadını, yok sayıldığı bir yaşama hapsetmektir. Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara dini nikah kıyan din görevlileri, evlatlarını çocuk yaşta evlendiren aileler ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman tüm kişiler ve resmi otoriteler cezalandırılmalıdır.
Öte yandan Diyarbakır’da çocuk istismarı suçlamasıyla görevden alınan MHP İl Başkanı beraat etti. Mahkeme “ İstismar olsa bile çocuğun rızası var “ dedi. Kanunlara göre 18 yaşın altındaki çocuk ailesinin izin belgesi olmadan okul , müze gezisine bile gidemiyor, bankada hesap açamıyor. Ailesi yoksa devlet görevlisinin rıza belgesi olmadan çocuğunun dişini bile çekemezsin. Tacizde, tecavüzde çocuğun rızası olmaz, olamaz! Çocuğu koruyan uluslararası sözleşmeleri uygulamayan, failleri aklayan, cezasızlık politikalarında ısrar eden yargı, çocukları korumayan kolluk kuvvetleri, evlilik yaşının 12’ ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, laik ve eşit eğitim hakkını yok sayan, cemaatlerle iş birliği yapan Milli Eğitim Bakanlığı, tekçi, gerici ve cinsiyetçi temelde bir toplum inşasını hedefleyen siyasi iktidar çocuk yaşta evliliklerin ve istismarın suç ortağıdır. 6 yaşındaki çocukları evlendiren, taciz, tecavüz edip “rızası vardı” diyerek istismarı meşrulaştıran gerici, ataerkil zihniyetinizi kabul etmiyoruz! Çocuklarımızı karanlığınıza teslim etmeyeceğiz. Laik, eşit ve demokratik bir eğitim, çocuklarımıza özgür bir dünya bırakma mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!” ifadeleri kullanıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL