Köşe Yazısı

CAN DOSTLARIM; Çapul, Şanslı, Kara, Kırçıl, Leydi, Duman, Sarı Pati ve Karamık ve arkadaşları için

Konya’da bir hayvan barınağında gerçekleşen olaydan sonra, can dostlarım için bu yazıyı yazmak istedim. Hayvanların; bu dünyayı güzelleştiren canlıların da yaşamaya, saygı görmeye hakkı var hatta eğer çalıştırlan hayvanlar ise..

CAN DOSTLARIM; Çapul, Şanslı, Kara, Kırçıl, Leydi, Duman, Sarı Pati ve Karamık  ve arkadaşları için

Konya’da bir hayvan barınağında gerçekleşen olaydan sonra, can dostlarım için bu yazıyı yazmak istedim. Hayvanların; bu dünyayı güzelleştiren canlıların da yaşamaya, saygı görmeye hakkı var hatta eğer çalıştırlan hayvanlar ise çalışma koşullarının ve dinlenme sürelerinin belirlenmesi gerekiyor.
Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi metni, Uluslararası Hayvan Hakları Birliği ve ona bağlı ulusal birlikler tarafından; 21-23 Eylül 1977 tarihinde Londra’da hayvan hakları konusunda yapılan üçüncü uluslararası toplantıda kabul edilmiştir.Ardından Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi ise, Paris’te UNESCO Sarayı’nda 15 Ekim 1978 tarihinde törenle ilan edilmiştir. Metinde hayvanların hakları şu şeklide özetleniyor. Belki aşağıdaki satırları yüksek sesle okuyarak hala duymayanlara güzel canların seslerini duyurmuş olabilirsiniz.

Tüm hayvanlar eşit doğar ve eşit yaşama hakkına sahiptirler.
Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır. Bir tür hayvan olan insan, diğer hayvanları yok edemez. Hayvanları kendi çıkarı için karşılıksız kullanamaz.
Hiçbir hayvana kötü ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu ise bu, bir anda ve acı çektirilmeden yapılmalıdır.
Vahşi hayvanlar kendi doğal çevrelerinde yaşama ve çoğalma hakkına sahiptir. Eğitim amacıyla bile olsa vahşi hayvanlar özgürlüklerinden mahrum bırakılamaz.
Evcil hayvanlar, uyumlu bir biçimde ve özgürlük içinde yaşama hakkına sahiptir. İnsanların kendi çıkarları için evcil hayvanların yaşama koşullarında yapacakları her türlü değişiklik, haklara aykırıdır.
Evcil hayvanlar, doğal yaşama sürelerine uygun uzunlukta yaşama hakkına sahiptir.
Tüm çalışan hayvanlar (at, eşek…) iş süresinin sınırlandırılması, işin daha az yorucu olması, güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.
Hayvanlara fiziksel ya da psikolojik acı çektiren deney yapmak, hayvan haklarına aykırıdır.
Beslenmek için bakılan hayvanlar barındırılmalı, taşınmalı ve ölümleri de korkutmadan ve acı çektirmeden olmalıdır.
Hayvanlar, insanlar tarafından eğlence amaçlı kullanılamazlar. Hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlarla gösteri yapılması, hayvan onuruna aykırıdır.
Zorunlu olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi, yaşama karşı işlenmiş bir suçtur.
Çok sayıda vahşi hayvanın öldürülmesine neden olan safariler ve av partileri, hayvanlara karşı yapılmış bir soykırımdır. Doğal çevrenin kirletilmesi, yıkılıp yok edilmesi de soykırıma eşdeğerde alçakça bir davranıştır.
Hayvanların ölüsüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanların öldürüldüğü şiddet sahneleri, sinemalarda ve televizyonlarda yasaklanmalıdır.Ama hayvanlara yapılan saldırıları kınamak amacında olan filmlerde bu sınırlama yoktur.
Hayvanları koruma kuruluşları, devlet katında temsil edilmelidir. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Türkiye’de hayvan hakları için son dönemde yapılan bazı düzenlemeler var; İçişleri Bakanlığı’nın başlattığı HAYDİ (Hayvan Durum İzleme) uygulaması çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, amacıyla Temmuz 2020 tarihinde başlatıldı.
Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun olarak Resmi Gazete’de yayınlanarak 9 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren düzenlemeler umarım işe yarar, yaşam haklarına saygı gösterilen hayvanlarımız; şehirde, kırsalda, vahşi yaşamda özgürce yaşabilir.
Hayvana eziyet edenlerin ve eziyeti görmezden gelenlerin “örnek” olacak şekilde cezalandırılması dileklerimle..çünkü ben bir hayvan severim.
Benim canlarım; Şanslı, Leydi, Kara ve Kırçıl köpüşlerim, Duman, Sarı Pati, Karamık kedilerimin de dilekleri arkadaşlarının, dostlarının sadece özgürce yaşamasından yana … başka bir isteğimiz yok..
Sitemizin hemen yanında aramızdan ayrılsa da bizimle olan; Çapul’um.
Her zaman insan ruhunun en büyük iyileştiricisi olan dostlarım.. sizleri çok seviyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL