Siyaset

“Usulsüzlük Hem Belediyeyi Hem Esnafı Tüketiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş Sayıştay tarafından açıklanan Yerel İdareler Denetim Raporu’nda Giresun Belediyesi’ndeki usulsüzlüklerin ortaya çıkarıldığını açıkladı.

“Usulsüzlük Hem Belediyeyi Hem Esnafı Tüketiyor”

Bektaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Sayıştay tarafından 2021 yılına yönelik hazırlanan rapor geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştır. Yayınlanan raporda birçok konuda usulsüzlüklerin tespit edildiği görülmektedir. Özellikle mevzuata göre kayıt sırasına göre ödenmesi gereken borçların sıra gözetilmeksizin ödendiği böylelikle alacaklı esnaf ve işletmeler arasında keyfi ayrım ve ayrıcalık tanındığı görülmektedir. Esnaf belediyeye verdiği mal ve hizmetin bedelini almak için beklerken keyfi uygulamalarla ödemelerde siyasi yakınlık gözetilerek ödeme yapılması şehir esnafına açıkça ihanet anlamını taşımaktadır.
Raporda yapılan ödemelerin ise ödeme yetkisi olan yöneticiler dışında kişilerce imzalanarak ödendiğinin tespit edildiği belirtilmekte olup ödemelerdeki keyfiyet ve basiretsiz idarecilik bir kez de Sayıştay tarafından teyit edilmiştir.
Yine Giresun Belediyesi tarafından yapılan 12 ihalenin açık ihale, 56 ihalenin ise pazarlık usulüne göre yapılarak ihalelerde pazarlık usulünün genel bir uygulama haline getirilmesi rapora yansımaktadır.
Belediyenin pazarlık usulüne göre ihale yaparken de usulsüz şekilde üç istekliye davet gönderildiği ancak, ihalelere genellikle tek bir kişi tarafından fiyat teklifi verildiği, ihaleye katılamayacak firmaların davet edilerek ihalenin usulüne uygun yapıldığı izlenimi verilmeye çalışıldığı, yeterliliği olan esnafların yine keyfi olarak ihalelere davet edilmediği de raporda tespit edilmiştir.
Tespiti yapılan bir diğer usulsüzlük ise yevmiye defterlerine usulsüz olarak geçmişe dönük kayıtlar işlenmesidir. Bu da görüldüğü üzere Giresun Belediyesi’ndeki keyfi ve beceriksiz yöneticilik anlayışını gözler önüne sermektedir.
Kendi şahsi işyerinde bile uygulamayacağı mali yöntemleri Giresun Belediyesi’nde uygulayan yöneticilerin derhal bu keyfi ve usulsüz işleri terk etmesi ve özellikle belediyeye hizmet sunan esnafı borç batağına sürüklemekten vazgeçmesi, geriye kalan kısa sürede arsa satışlarında Özel İdare ile yarışa giren Belediye yönetiminin mali işlemlerde de girdiği usulsüzlük yarışından bir an evvel vazgeçmesi gerekmektedir.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL