eğitim

Okullarda Yarıyıl Tatilinde “Kış Okulları Kursları” Açıldı

Okullarda, yaz okullarının ardından bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde de “bilim”, “sanat”, “matematik” ve “İngilizce” olmak üzere 4 alanda, eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren ücretsiz kurslar 4-12. sınıflarda eğitim/ öğretim gören öğrencilerin hizmetine sunuldu.

Okullarda Yarıyıl Tatilinde “Kış Okulları Kursları” Açıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in talimatlarıyla ilk kez geçen yıl yaz tatilinde açılan “yaz okulları”, velilerden gelen yoğun talep üzerine Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçirdi. 2 haftalık yarıyıl tatilinde, yaz okulu kapsamını genişleterek tüm kademelerde kursları açma kararı aldı. Bu kapsamda bu yıl ilk kez, yarıyıl tatilinde uygulanacak olan Ücretsiz Kış Kursları, 21 Ocak Cumartesi günü başlayıp, 5 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek.
Öğrenciler, iki haftada toplam 40 saat kurs alabilecek
“Matematik ve İngilizce” derslerinde açılacak kurslarda, 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için belirlenecek 5 grupta etkinlikler yapılacak. Bir öğrenci bu kursların her ikisine de başvurabilecek.
Öğrenciler bir dersten günlük 2, haftada 10, toplam 20 saatlik programlara katılacak. İki kursa katılan öğrenci, iki haftada toplam 40 saat ders almış olacak.
Ayrıca Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarında ise bilim ve sanat alanlarında her bir atölye programı, günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak planlandı. Bir öğrenci, en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan BİLSEM destekleme ve yetiştirme kursuna devam edebilecek, haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabilecek.
Ayrıca öğrenciler ve öğretmenler, bulundukları illerde açılan kurslardan yararlanabilecek.
İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu kış kurslarının; her kademe ve seviyedeki öğrencin gelişimini gözeterek planlanıp hazırlandığını, hem eğitici, hem de öğretici bir yanının bulunduğunu, çocuklarımızın boş zamanlarında keyifli vakit geçirmesini katkı sağlayacak şekilde tasarlandığını, üstelik yenilikçi eğitim yaklaşımların kullanıldığı programda, eğlenceli ve günlük yaşamla ilişkili, yaparak-yaşayarak öğrenme sürecini kapsayan ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre farklılaştırılmış ve zenginleştirilmiş içerikler yer aldığını ifade etti.
Açılan kış okulları kurslarını yerinde ziyaret eden Müdür Tosunoğlu, her kademede kurslara olan ilgi ve katılımdan duyduğu memnuniyeti bir kez daha dile getirerek tüm idareci, öğretmen, öğrenci ve velilere önce sağlık sonra mutluluk ve başarı diledi.

 

(Haber Merkezi)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL