Siyaset

CHP’li Bektaş; “Binaya Çakılacak Tek Bir Çivinin Bile Takipçisiyiz”

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Av. Murat Bektaş Eski Rektörlük binasının Giresun Üniversitesi’nden alınarak Milli Emlak’a devredilmesini eleştirdi.

CHP’li Bektaş; “Binaya Çakılacak Tek Bir Çivinin Bile Takipçisiyiz”

Bektaş konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu binanın, 1880’li yıllarda Hükümet Konağı olarak yaptırıldığını, önce Giresun Kazası’nın Hükümet Konağı olarak kullanıldığını, Giresun’un il olmasıyla valilik binası olarak tahsis edildiğini ve 2004 yılına kadar kesintisiz olarak Giresun Valiliği olarak kullanıldığını hatırlatarak, “Bahse konu bina, Valiliğin yeni binasına taşınmasıyla Rektörlük Binası olarak hizmet vermiş tarihi bir binadır. Binanın Birinci Dünya Savaşı sırasında, Rus donanması tarafından bombalandığı da ifade edilmektedir.

19. yüzyıl Osmanlı mimarisi ile inşa edilmiş olan bina, sahip olduğu siluet, konumu, bulunduğu çevreyle uyumlu yapısı ile bir buçuk asırdan fazla süredir ilimizin en estetik mimari eserlerinden biri olarak şehrin kültürel hayatında yer almış ve Kültür Varlığı olarak da tescillenmiştir.

Binanın üniversiteden alınarak Milli Emlak’a verilmesinden sonra misafirhane olarak kullanılacağı yönündeki iddiaları kaygıyla izliyor ve varsa böyle bir düşünceden derhal dönülmesi gerektiğini açık bir dille ifade ediyoruz. “Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanlığı olarak binanın tarihi dokusunu bozacak tek bir çivinin dahi karşısında olacaklarını vurgulayan Bektaş, “Mayıs ayında tarihi binaya seramik kaplama yapılmasını idari şikayet konusu yaptığımız gibi bugün de misafirhane, pansiyon ve sair gerekçelerle restorasyon adı altında binanın tarihi dokusunu bozacak tek bir çivinin dahi karşısında olacağımızı açık bir dille ifade ediyoruz.

Tarihi binanın, dokusuna zarar verilmeksizin yine tarihi bir amaca, örneğin bir şehir müzesine özgülenmesi gerektiği düşüncesini destekliyor, Kent Konseyi’ni, şehrimizin tüm sivil toplum ve inisiyatif gruplarını, tüm Giresun kamuoyunu süreci hassasiyetle takip etmeye davet ediyoruz.” Diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL