Güncel Yerel

Başkan Durmuş’tan Kaçan Demiryoluna Tepki

Deva Partisi Giresun Merkez İlçe Başkanı Onur Saldun DURMUŞ, demiryolu güzergahı adına alınan karar ile Giresun Ak Parti Milletvekilleri ile birlikte yönetimini hedef aldı.

Başkan Durmuş’tan Kaçan Demiryoluna Tepki

Başkan Durmuş yapmış olduğu açıklamada, son genel seçimde il genelinde Ak Partinin %53.57 oy alarak şehri temsil edecek 4 vekil arasından 3 vekil hakkı kazandığını ancak vekillerin şehrimize mega projeler kazandıramadığını belirtti. Belli bir süredir güzergahı Erzincan-Gümüşhane-Torul-Tirebolu-Trabzon olarak belirtilen bir projenin iptal edilip, Erzincan-Bayburt-Çaykara-Of-Trabzon olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafından kabul edilmesinin şehrimiz açısından ve şehrimizi temsil eden vekiller açısından başarısızlık olduğunu açıkladı.
Bu şehrin insanı %53.57 oyunu Ak Parti’ye verdi ise ciddi yatırımların şehrimize de kazandırılacağına inandığı için verdiğini açıklayan Durmuş, maalesef iktidar temsilcilerinin şehrimize bu gibi mega projeleri kazandıramadığını, etkin olamadıklarını açıkladı. Ulaştırma Bakanlığı’nın 2053 hedefli toplamda 52 ili kapsayacak demiryolu projesinde dahi Giresun’un adının geçmemesi var olan iktidar ile iktidar temsilcilerinin sorgulanmasına yeteceğini ifade etti.
Durmuş, Giresun’un resmen üvey evlat muamelesine maruz kaldığını açıkladı. Son dönemde yaşanan limandaki gelişmelere rağmen Giresun’un bir liman kenti olduğunu, liman ile bütünleşen bir demiryolunu ağının bölgeye çok ciddi ekonomik güç katıp ticari hacmin artmasına yol açacağını vurguladı. Durmuş yapmış olduğu açıklamada Tirebolu üzerinden geçecek olan demiryolunun 3 şehre direkt faydası olacağını ancak alınan karar ile Bayburt-Trabzon illerinin faydalanacağını belirtti.
Ayrıca Erzurum-Rize arasına yapılmak istenen demiryolu projesine de dikkat çekerek, bu projelerin tamamen siyasi projeler olduğunu ifade eden Durmuş, maksimum faydadan ziyade siyasi lobilerin aldıkları kararı seyrettiklerini ifade etti.
Ordu merkezde çevre yolunun yeni etapları ihale edilip başlarken, Trabzon’da demiryolu projesi onaylanırken Giresun Ak Parti milletvekillerinin tek başlarına iktidar temsilcisi olarak şehrimize ulaştırma adına neyi kazandırdıklarını sordu. 20 Yılı aşkın süren Dereli Eğribel Şebinkarahisar yol inşaatı ile Batlama vadisinde tamamlanmış 1.5 kilometrelik yolun bir başarı olamayacağını, şehrin gelişimi için mega projelere ihtiyaç duyduğunu ifade etti.
Başkan Durmuş ayrıca asıl güzergahın Samsun-Sarp sınır kapısı arasında olması gerektiğini, bölge insanının sahillerde yaşadığını ve şehirleşmenin sahil boyunca geliştiğini ifade ederek, Samsun’dan Sarp Sınır Kapısı’na kadar yapılacak bir demiryolu projesi ile birlikte 6 şehrin birbirine direkt bağlanıp hem ticari hem de ulaşım alanında çok ciddi katkılar sağlayacağını belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL