Yerel

“Zincir Marketlere Yönelik Düzenleme Artık Şarttır”

Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, küçük esnafın korunması, haksız rekabetin önlenmesi ve fiyat istikrarının sağlanması için zincir marketlere yönelik düzenlemenin artık çıkarılması gerektiğini ifade etti.

“Zincir Marketlere Yönelik Düzenleme Artık Şarttır”

Esnaf ve sanatkarın karşısında tehdit olan ve tüm kesimleri etkileyen fiyat istikrarsızlığının nedeni olduğu bugün apaçık ortada olan zincir marketler için düzenleme yapılması gerektiği konusunda siyasilerden sürekli talepte bulunduklarını belirten Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara; “Ancak Mecliste bekleyen perakende düzenlemesi ne yazık ki çıkmadı. Her gün mantar gibi türeyen, artık kasaba ve köylere kadar giren istihdama hiçbir katkı sağlamadan, katma değeri alıp götüren zincir marketler elde ettikleri ekonomik güçle bugün devlete, hükümete, sivil toplum kuruluşlarına kafa tutar hale geldiler” dedi.
70-80 meslek dalında her türlü ürünü satan bu marketlerin, su, deterjan, yağ gibi ürünlerde “fiyat birlikteliği” yapmasının fiyatların artışına neden olduğunu ileten Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Fiyat artışları maalesef vatandaşı, esnafı, tedarikçiyi, nihai tüketiciyi, küçük atölyeciyi ve herkesi direkt ilgilendiriyor. Ticaret Bakanlığı bu konuda ısrarla fiyatların düzenlenmesini sağlayıcı tedbiriler alsa da fiyat istikrarı maalesef sağlanamadı.
On binlerce iş yeri olan ve belirli ürünleri kendi markası haline getiren, sanki içeriği aynı gibi uygun ürünlerin satışına da zarar veren uygulamalar artarak devam ediyor. Vatandaşın rahat rahat alışveriş yapabilmesi için her dükkana bir kolluk kuvveti konulamayacağına göre bu konuda ticari düzenleme şart. Vatandaşın kaliteliyi daha ucuza alabileceği bir sistemin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu tür zincir marketlerde cep telefonu, beyaz eşya, elektrikli ev aletleri gibi yüksek meblağlı garanti kapsamına alınması gereken ürünlerin bile satışı vardır. Bunlar çoğunlukla piyasada rağbet görmeyen ve düşük kaliteli ürünlerdir. Bu ürünler arızalandığında tüketicilerin muhatap bulamadığı gibi garanti servisine ulaşamayan ya da ulaştığı halde istediği geri dönüşü alamayan çok sayıda tüketici olduğu bilinmekte bu tarz durumlarda zincir marketler konunun muhatabı olmadığı gibi sorunun çözümü noktasında da işlevsiz kalınmaktadır. Rafta, Stantta, reklamlarda ve indirim broşürlerinde belirli ürünlerle müşteriyi cezbedecek şekilde kampanyalar yapılıyor. Bir gün bakıyorsunuz ki 100 TL’lik ürün 30TL ye kadar düşmüştür, böyle bir kâr marjı olamaz. Bu marketler bulunduğu semtte Pazar yoksa sebze ve meyve fiyatlarını da istedikleri gibi ayarlıyorlar.
Sonuç olarak küçük esnafın korunması haksız rekabetin önlenmesi ve piyasada fiyat istikrarının sağlanması için zincir marketlere yönelik düzenlemelerin biran önce çıkarılması ülke ve millet menfaatindedir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL