Dünya Teknoloji

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR.

Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü: İstikbal göklerdedir

İSTİKBAL GÖKLERDEDİR.

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’yı taşıyan uzay aracı ABD’nin Florida eyaletinden uzaya fırlatıldı. Tarihi uzay yolculuğu devam ederken Gezeravcı dünyaya ilk mesajını yolladı. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri, “İstikbal Göklerdedir” oldu.Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın görev aldığı Axiom-3 uzay misyonu resmen başladı. Gezeravcı’yı SpaceX’in Dragon uzay aracıyla yörüngeye taşıyacak olan Falcon-9 roketi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden TSİ saat 00.49’da başarılı bir şekilde fırlatıldı. Fırlatmanın ardından dünya ile iletişime geçen mürettabat konuşmalar gerçekleştirdi.

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri ise şunlar oldu:

Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonu için, ilk Türk’ün uzaya adım attığı şu anda yüce Atamızın sözü ile bu anı başlatmak istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane sözü… İstikbal Göklerdir!

Gezeravcı 36 saatlik uzay yolculuğunun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaşacak.14 gün sürecek olan yolculuk sırasında Gezeravcı üniversite ve araştırma kurumlarınca hazırlanan 13 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL