Sağlık

Yeşilay’dan Türkiye’ye 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Çağrısı;

“Kendinize bir iyilik yapın, bu önemli günde sigarayı bırakın.”

Yeşilay’dan Türkiye’ye 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Çağrısı;

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde yaptığı çağrısında; sigaranın ekonomik, sosyal, fiziksel yıkıcı sonuçları olan ciddi bir bağımlılık olduğunu vurguladı. Bağımlılıkla mücadelede yaklaşık 100 yıldır mücadele eden Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü tüm Türkiye’ye seslendi. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistikleri ile sigara bağımlılığını dünya çapında bir problem olarak tarif ettiğinin altını çizen Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. MÜCAHİT ÖZTÜRK, dünya genelinde her yıl yaklaşık 7 milyon insanın sigara sebebiyle hayatını kaybettiğini hatırlattı: Sigara bağımlılığı Türkiye’de her yıl 100 bin can alıyor
“Dünyada her yıl 7 milyon can kaybına yol açan sigara bağımlılığının Türkiye’deki sonuçları, her yıl 100 bin canın hayatını kaybetmesi olarak kayda geçiyor. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü için yapılan etkinliklerin amacı, sigaranın zararları konusunda duyarlılığı arttırmak ve toplumsal farkındalık oluşturmaktır.” “Endüstrisinin kirli oyunlarından gençleri uzak tutmak elimizde”
Sigara içmenin sadece kişinin kendisine ve çevresine değil, aynı zamanda ülke bütçesine de zarar verdiğini belirten Prof. Öztürk açıklamasına şu şekilde devam etti. “Tütün(sigara) endüstrisinin bilhassa gençlere yönelik politikalarını engellemek, toplumu endüstrinin kirli oyunlarından uzak tutmak elimizdedir. Yeşilay olarak, toplumu tehdit eden bu büyük felakete karşı uygulanan ve uygulanacak olan güçlü ve kararlı politikaları sonuna kadar destekliyoruz. Gelin kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Aynı zamanda bu iyiliği çocuklarınıza ve çevrenizdeki sevdiklerinize de yaptığınızı unutmayın.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL