Güncel Sağlık

Yerli Aşı Turkovac’a Acil Kullanım Onayı Verildi

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac için acil kullanım izni çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “TURKOVAC, acil kullanım onayı aldı. Kovid aşısı üreten 9 ülkeden biri olduk” dedi.

Yerli Aşı Turkovac’a Acil Kullanım Onayı Verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığının 2022 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, yerli aşı TURKOVAC için Acil Kullanım Onayına başvurulduğunu açıklamıştı. Bakanın açıklamasının üzerinden yaklaşık 1 ay geçmesinin ardından tüm Türkiye’nin merakla beklediği haber geldi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna (TİTCK) yapılan başvuru sonucunda bugün TURKOVAC için Acil Kullanım Onayı resmen verilmiş oldu.

“Yıl Bitmeden Yaygın Kullanımı Sağlanacak”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz ay Meclis’te yaptığı açıklamada, hedeflerinin TURKOVAC’ı yıl bitmeden yaygın kullanıma geçirmek olduğunu belirterek şunları ifade etmişti: “Konuşmama başlamadan önce milletimiz için önemli bir müjdeyi vermek isterim. Yerli KOVID-19 inaktif aşımız TURKOVAC bugün itibarıyla Acil Kullanım Onayına müracaat etmiştir. Yıl bitmeden yaygın kullanıma geçeceğini umut ediyorum. Hücreden aşıya kadar her aşaması ülkemizde ve ülkemiz bilim insanlarınca geliştirilen milli aşımızın ülkemize, milletimize ve tüm dünyaya hayırlı, uğurlu olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL