Güncel

Yenidoğan Rop Muayenesinde Önemli Başarılar

Erken doğum haftası ve düşük doğum kilosuna sahip bebeklerde (34 hafta altı- 1700 gram altı) görülen Prematüre Retinopatisi (ROP) Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarıyla muayene ediliyor.

Yenidoğan Rop Muayenesinde Önemli Başarılar

ROP tedavisi ve muayenesi hakkında hastane tarafından yapılan yazılı açıklamada;

“ROP, prematüre bebeklerin gözlerindeki retina tabakasında, damarsız alanlarda ortaya çıkan ve sinir hasarına yol açarak görme kaybına neden olan bir hastalıktır. Bu hastalık çocukluk çağı körlüğünün en önde gelen nedenidir.
Sayın İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Muhammet Bulut, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimimiz Doç. Dr. Berkan Şahin, Göz hastalıkları uzmanımız Doç. Dr. Şafak Korkmaz ve yenidoğan uzmanımız Uz. Dr. Elif Uzlu’nun katkıları ile kurulan ROP tanı merkezi sayesinde Giresunlu bebek ve ailelerin il dışına  çıkmadan ROP tanı hizmetlerini son teknoloji cihazlar ve diğer ekipmanlar ile başarılı bir şekilde Giresun’da alabilmeleri sağlanmıştır.
Kendisi de aslen Giresunlu olup, Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışmakta olan Sn. Dr. Şafak Korkmaz, geçtiğimiz günlerde hastanemiz ROP Tanı Merkezinde bir ilki gerçekleştirmiş ve ROP hastalığı nedeniyle kalıcı körlük riski taşıyan prematür bir bebeğimize zamanında müdahale ederek, görme kaybını engelleyen bir operasyonu başarı ile gerçekleştirmiştir.

Bu operasyon esnasında Ordu’dan gelerek katkılarını esirgemeyen Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları kliniği anabilim dalı başkanı Doç. Dr. Aslıhan Uzun ve kendisine ve emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL