Güncel Yerel

Vali Ünlü; “Gülümsemeleriniz Hiç Eksik Olmasın!”  

Giresun Valisi Enver Ünlü, “Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü” münasebetiyle Giresun Özel Sporcular Kulübü Başkanı Osman Şeyranlıoğlu refakatindeki özel öğrencileri ağırladı.

Vali Ünlü; “Gülümsemeleriniz Hiç Eksik Olmasın!”  

Vali Ünlü, ziyaretle ilgili yaptığı paylaşımda; “Sevgi dolu yüreğiniz ile dünyaya kattığınız tüm güzelliklerin farkındayız. Gülümsemeleriniz hiç eksik olmasın, iyi ki varsınız…” ifadelerini kullandı.

Vali Ünlü; “Down Sendromu, tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Dünyada 6 milyon civarında Down Sendromlu birey yaşamakta, bu farklılık ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı olmaksızın her toplumda görülebilmektedir.

Bu nedenle; Birleşmiş Milletler, Down sendromlu bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart’ı resmi ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’ olarak tanımıştır. Down sendromu bir kromozom anomalisi olup doğum öncesi tanı yöntemleri ile saptanabilmektedir. Vücudumuzda olması gereken kromozom sayısı 46 iken bu sendromda sayı 47’dir. Bu farklılığın nedeni; iki adet olması gereken 21. kromozomdan üç adet bulunmasıdır.

Down sendromlu bireylerin bilişsel, dil, hareket gelişimleri ile sosyal, duygusal ve iletişim becerilerinde olağan gelişim gösteren yaşıtlarına göre gecikmeler yaşanmaktadır. Bu nedenle çocukların en erken dönemde özel eğitim ve fiziksel rehabilitasyon ile desteklenmesi önem arz etmektedir. Bu bireylerin uygun eğitim ortamlarında, ihtiyaç ve özelliklerine uygun düzenlemeler yapılarak ve destekler sağlanarak pek çok başarı elde edebildikleri bilinmektedir.” dedi.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL