Yerel

Vali Ünlü, Giresun İl Tüketici Hakem Heyetini Kabul Etti

Vali Enver Ünlü, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve Tüketiciyi Koruma Haftası etkinlikleri çerçevesinde; Giresun İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı ve Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım ile beraberindeki heyeti makamında kabul etti.

Vali Ünlü, Giresun İl Tüketici Hakem Heyetini Kabul Etti

15 Mart Dünya Tüketiciler Günü ve 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Giresun İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanı ve Ticaret İl Müdürü Ali Yıldırım başkanlığında, 15 Mart Salı günü gerçekleşen kabulde; Hakem Heyeti üyeleri Belediye Temsilcisi ve Giresun Tüketici Zabıta Amiri Muslihiddin Aydın, Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi Şükrü Cebeci, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Temsilcisi Namık Kemal Altunbaş, Tüketici Derneği Temsilcisi Ayşe Tonkaz ve raportör Demet Çiftçi hazır bulundu.
Vali Ünlü’ye kurumlarının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Yıldırım; Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 1985 yılında alınan bir kararla tüketici Hakları Evrensel Beyannamesinin ilan edildiği gün olan 15 Mart tarihinin, uluslararası tüketici örgütleri tarafından “Dünya Tüketici Hakları Günü” olarak kabul edildiğini belirterek, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 15 Mart tarihinin “Dünya Tüketiciler Günü” olarak kutlandığı bilgisi verdi.
YILDIRIM “AMAÇ TÜKETİCİNİN KORUNMASI”
Tüketicinin korunması amacıyla yürütülen faaliyetler hakkında da bilgi veren Yıldırım; “Sorunları kaynağından çözmek amacıyla yapmış olduğumuz denetim faaliyetleri önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu denetimler ağırlıklı olarak; iş yeri dışında satışlar, ön ödemeli (maket üzerinden) konut satışları, mesafeli sözleşmeler, abonelik sözleşmeleri, devre tatil, paket tur, bankacılık hizmetleri, sözleşmelerde yer alan haksız şartlar, garanti belgesi, satış sonrası hizmetler, fiyat etiketi, Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzu konularında yapılmaktadır” dedi.
ÜNLÜ “TÜKETİCİ ÜRÜNLERİNİN DENETİMİNE DEVAM EDİLECEK”
Vali Ünlü de son haftalarda bazı ürünler üzerinde spekülatif haberlerle piyasanın olumsuz etkilenmesine çalışıldığını, tüketicinin korunması için bütün ciddiyet ve hassasiyetle gerekli denetimlerin aralıksız yapılmasının önemine dikkat çekerek “Piyasa gözetimi ve denetimi konusunda çalışmalarımıza devam ederek, tüketici ürünlerinin denetimini il genelinde yıl boyunca sürdüreceğiz. Özellikle; ürünler, ambalaj ve etiket kontrolleri ile güvensiz bulunan ürünlerle ilgili tüketicinin korunması noktasında gerekli yasal işlemleri başlatılacağız” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL