Güncel Siyaset

“Üreticiler 2023 Fındık Sezonu İçin Gün Sayıyor”

Saadet Partisi Giresun İl Başkanı Abdulkadir Bektaş, 2023 fındık sezonu için üreticinin gün saydığına dikkat çekerek, AKP hükümetine çağrıda bulundu.

“Üreticiler 2023 Fındık Sezonu İçin Gün Sayıyor”

AKP hükümetinin sezon öncesi üreticinin aleyhine bir takım yanlış kararlar almaması için ikaz ettiklerini söyleyen Bektaş; “buna rağmen kanunen yasak olmasına rağmen rekolte açıklaması yapılmış ve hükümet buna göz yummuştur. Dünya fındık üretiminin tek başına %70’ini karşılayan ülkemiz maalesef fındık kazancı açısından sınıfta kalmıştır. 2022 sezonu fındık kazancımız sadece 1.4 milyar dolar. Sadece bir firmanın, dünya fındık piyasası içinde kazandığı paranın %1’ine denk gelen bu rakam, fındık piyasasında düştüğümüz aciz durumu göstermektedir.

22 senedir tek başına iktidar olan AKP hükümeti, fındığımızı mamul olarak -yani çikolata içine koyarak- satacağımız, bu sayede yerel fabrikaları ve işletmeleri destekleyecek bir politika oluşturamamıştır. Bölgede istihdamı yükseltecek ve göçü önleyecek bu sistemi hayata geçirememiştir. Üreticimiz, al gülüm, ver gülüm mantığı ile hareket ihracat politikaları ile arada ezilmektedir.

Eğer hükümet üretici lehine iyi bir şeyler yapmak istiyorsa; rekoltenin erken açıklanmasına bir son verilmeli, TMO’nun alım politikası gözden geçirilmeli, taban fiyat sezon öncesi ve dolara endeksli olarak açıklanmalı ve fındığın işlenmemiş ve yarı işlenmiş olarak ihraç edilmesine kota koymalıdır.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL