Güncel Siyaset

“Ünye Limanı’na Turistik Yolcu Gemisi Durağı, Giresun Limanı’na Silolar!”

CHP Giresun İl Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, Giresun’un kaderine terk edildiğini ve şehri yönetenlerin beceriksizliğini dile getirirken, diğer bir yanda da son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan Ekrem İmamoğlu dosyası ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Ünye Limanı’na Turistik Yolcu Gemisi Durağı, Giresun Limanı’na Silolar!”

Başkan Uzunalioğlu; “Giresun sahipsiz ve kaderine terk edilmiş bir şehir. Yanı başındaki şehirler büyürken şehrimizdeki siyasi iktidar temsilcilerinin ve yönetenlerin beceriksizliği şehrimizi her geçen gün geriye götürmekte bu durumu üzülerek, çaresizce seyretmekteyiz.

Karadeniz’in en önemli ticaret ve turizm merkezi olmak amacıyla son iki yıldır hızlı bir atılım sergileyen komşumuz Ordu, deniz turizmi ve taşımacılığında çıtayı yükseltti. Ordu, birkaç gün önce şehrimize fark attığını göstermiştir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ile kapasitesi arttırılan, ulusal ve uluslararası yeterliliğe ulaşan Ünye Limanı vasıtasıyla, Eylül ayında Rusya ile Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla birlikte uluslararası deniz taşımacılığına adım atan Ordu, bu kez dünya deniz turizminin en önemli alanlarından biri olan kruvaziyer turizmine ev sahipliği yapıyor. Kruvaziyer gemi, üzerinde birçok konaklama, yemek, eğlence seçenekleri bulunan; yüksek hizmet standartlarına sahip; programlanmış belirli rotalarda turistik amaçlı olarak çalışan yolcu gemileridir. Yüzlerce yolcu ile gelen Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi birkaç gün önce Ordu’nun Ünye Limanı’na demir atmıştır.

Bundan sonra Ünye Limanı hem bir kültür hareketi hem turizm hem bir ticari hareket hem de aynı zamanda tüm güzelliklerini dünyaya tanıtmak için güzel bir liman olacaktır. Komşumuz Ordu çok güzel bir turizm hare-keti başlatırken biz yine sadece hiçbir yatırım yapmadan lafla şehrimizde turizmi geliştireceğiz diyerek güzelim limanımıza bir süre önce yıkılan siloları tekrar inşa ediyoruz. Tekrar yapacaktınız niye yıktınız? Yıktınız şimdi niye yapıyorsunuz? Kimi kandırıyorsunuz?

Ordu Ünye Limanına Ro-Ro seferi ve turistik amaçlı yolcu gemisi durağı, Giresun Limanına Silolar. Ordu yapar, Giresun bakar. İşte siyasi iktidarın bize reva gördüğü bu. Ordu Çevre Yolunun yapılıp, Giresun Çevre Yolunun yapılmaması ile Ordu Fidangör Caddesi ile Giresun Yeniyol arasındaki trafik farkı. İşte iki şehrin yönetenleri arasındaki mantalite farkı, çap farkı, öngörü farkı. Vah Giresun’um vah” ifadelerini kullandı.

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde olan İstanbul Anadolu Adliyesindeki duruşmasına katıldığım Ekrem İmamoğlu dosyası ile ilgili bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum diyerek açıklamalarına devam eden Başkan Uzunalioğlu; “2022 Haziran ayında yapılan ankette Türkiye’deki adalet sistemine güveniyor musunuz?’’ sorusuna ‘’Güveniyorum’’ diyenlerin oranı yalnızca %31, ‘’Güvenmiyorum’’ diyenlerin oranı ise %69.

Yaş gruplarına baktığımız zaman ise adalete en az güvenen yaş grubu 18-32 yaş grubu olduğu görülüyor. Bu grupta adalet sistemine güvenenlerin oranı %20. İnsanların eğitim durumlarına göre de adalete olan güvenleri değişiyor. Adalet sistemine en az güvenenler üniversite eğitimi alanlar. Bu eğitim grubunda güven %18. Mahkeme Salonlarında gördüğümüz “Adalet mülkün temelidir” cümlesinde mülk kelimesi, devlet anlamında kullanılmaktadır. Adalet olmayınca, devletin temeli çökmüştür. Önceki hafta bunları doğrulayan benim de avukat olarak hazır bulunduğum Ekrem İmamoğlu’nun ahmak davası Türkiye’de yargıya güvenilmeyeceğinin, yargının artık siyasi iktidarın sopası olduğunu tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiştir.

Dava dosyasında ana suç isnadını Ekrem İmamoğlu’nun “Ahmak” sözcüğünü kullanması oluşturuyor.  Ekrem İmamoğlu’nun Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı bir konuşmayı eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisine 4 Kasım 2019 tarihinde “Ahmak” demesi üzerine gazeteciler aynı gün Soylu’nun kendisine “Ahmak” dediğini hatırlatıp tepkisini sormaları üzerine; İmamoğlu, kendisine aynı gün “Ahmak” demiş olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu kastederek “Ben lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye…” diyerek başladığı uzun yanıtın bir yerinde “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır…” demiş, ardından “Ben onu devlet adamlığına davet ediyorum” diye konuşmuştur.

Soylu’dan Kendisine Ahmak’ Nitelemesine Suç Duyurusu

İmamoğlu’nun 10 Ocak 2022 tarihindeki duruşmada savunmasını yaparken “Ahmak” sözcüğü ile Soylu’yu doğrudan hedef aldığını söyleme-si üzerine, Soylu’nun 1 Nisan 2022 tarihinde İmamoğlu hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Başkan Uzunalioğlu; “Soylu, “Ahmak” sözcüğünün kendisi hakkında sarf edilmesini ceza davası açılmasını gerektiren bir suç fiili olarak görmektedir.

Ülke ekonomik bakımdan can çekişmektedir. Siyasi iktidar, şimdi de Katar’dan gelecek paraya bel bağlamış durumdadır. Geçen aya göre %25 geçen yıla göre ortalama %200 artan fiyatlarla enflasyon azmış durumdadır. Ülkenin büyük orandaki vatandaş temel gıda maddelerini almakta zorlanmakta, pazar tezgahları altında çöpe gidecek sebze ve meyveleri toplayan, çocuğuna et ve süt alamayan insanlarımız vardır. Bu kötü ortamda seçim kazanmak için iktidar kavga, korku ve kaostan ortamı yaratmaya çalışmaktadır. Artık kavgacı siyasetten, gerilimden ve kötü söylemlerden bıkan milletimiz, bunların hiçbirisine prim vermeyecektir. İlk genel seçimde AKP’yi iktidardan gönderecektir. Her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Her kışın baharı vardır. Bu karanlığı aydınlığa çevireceğiz.

2023 yılında CHP iktidarında barış, özgürlük, huzur, refah içinde insanlarının mutlu olduğu Türkiye’de yaşayacağız. Çare CHP’dir. Umut CHP’dir.” dedi.

Haber Merkezi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL