Asayiş Güncel

Ülke Genelinde Kış Lastiği Denetimi Gerçekleştirildi

Ülke genelinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından zorunlu kış lastiği uygulaması denetimi gerçekleştirildi.

Ülke Genelinde Kış Lastiği Denetimi Gerçekleştirildi

Şehirlerarası karayollarında yolcu veya eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunmaktadır.

Soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamının sağlanması, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı olası trafik kazalarının önlenmesi, denetim faaliyetleri yoluyla sürücüler üzerindeki algılanan yakalanma riski duygusunun arttırılması amacıyla 01-02-03 Aralık 2021 tarihleri arasında (3 gün süreyle) ülke genelinde “kış lastiği kullanımına” yönelik olarak özel denetim gerçekleştirildi.

Ülke genelinde 121 bin 594 araç/sürücü denetlendi.

  •   Bin 68 aracın zorunluluk kapsamında olduğu halde kış lastiği kullanmadığı veya uygun olmayan lastikle seyahat ettiği tespit edildi.
  •      842 araç trafikten men edildi. 44 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı.

Toplam 9 bin 319 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı.

Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerin hem kendilerinin hem de diğer yol kullanıcılarının can güvenliklerini sağlamak için soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda kış lastiği kullanımına özen göstermeleri ve diğer trafik kurallarına uymaları hatırlatılır, denetimlerin devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL