Siyaset

“TMO ELİYLE FINDIK FİYATININ YÜKSELİŞİ ENGELLENİYOR”

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Giresun Milletvekili Necati Tığlı fındık ihracatının kesintiye uğramaması ve piyasaların düzenlenmesi için stoklarındaki fındığın satış kararı aldığını duyuran Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) tepki gösterdi.

“TMO ELİYLE FINDIK FİYATININ YÜKSELİŞİ ENGELLENİYOR”

Fındık piyasasında tekelcilik iddialarına karşı Rekabet Kurulu’nu soruşturma başlatmasını hatırlatan Tığlı “fındık üretiminden ihracatına kadar her aşamada yabancı birkaç firmanın kontrolünde. Burada üretici lehine kararlar alması gereken kurumlarda, bu rolünü unutmuş görünüyor. En büyük yabancı firmayı rekabeti engellediği için şikâyet edip Rekabet Kurulu’na soruşturma yaptıran iktidar diğer taraftan TMO vasıtasıyla piyasada rekabeti önleyici adımlar atabiliyor. Bu nasıl bir çelişki anlamak güç” dedi.

“İhracatın kesintiye uğramaması için mi üreticinin fındığını düşük aldınız?” diye soran CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı,

“Rekabet Kurulu piyasada tekel oluşturma gayretlerine ilişkin halen bir soruşturma yürütüyorsa, bu karar sonrası dosyaya TMO’yu da ilave etsin. Çünkü bu satış kararı serbest piyasada fındık fiyatlarının nispeten küçük bir miktar artış olduğunda dahi birilerini rahatsız edip TMO’yu satış yapmaya zorladığının kanıtı. 70 TL’den satsan ihracatımız nasıl zarar görecek açıklayabilir misiniz? TMO’nun fındık satış kararına ilişkin açıklamaları, gerekçeleri tamamen ihracatçılar, tekel piyasanın temsilcisi üç dört firmanın görüşleriyle aynı hiçbir fark yok. 2015 yılında 240 bin ton iç fındık ihracatından 2.82 Milyar Dolar gelir elde edilirken serbest piyasada fiyat oldukça yükselmiş üretici kazanırken ülke ihracat geliri de yükselmişti. O zaman fiyat 20 liranın üzerine çıktığında yine bu kesimler ihracat zarar görecek diye ortalığı karıştırıyordu. Fındık uluslararası piyasalarda işlem gören bir ürün olduğu için destekleme fiyatı dövize endeksli olmalı dediğimizde kastettiğimiz buydu” ifadelerine yer verdi.

Piyasayı yükseltmemek için TMO üzerinden tekelci piyasaya destek sağlamak değil mi bu? diye soran Necati Tığlı satış yapılacaksa fiyatın daha yüksek olması gerektiğini söyledi.

Necati Tığlı “daha önce de defalarca dile getirdik. TMO’nun müdahale alımıyla üretici lehine fiyat istikrarı sağlaması ve dengeleyici bir kurum olarak piyasada var olması ancak belli parametreler dahilinde gerçekleşebilir. Bu piyasa gerçeklerinden uzak taban fiyatla, yabancı alıcıların yönlendirmesiyle piyasanın yabancı alıcıların insafına terkedildiğini gösteren yeni bir örnek. Dünyadaki alıcılar için bizim fındık şu anda zaten çok ucuz yükselmenin önüne geçmek için bir operasyon görüntüsü verildiğini görüyoruz”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL