Ekonomi Güncel

Tarım Sigortalarında 2022 Riskleri ve Destekleri Belirlendi

Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından 2022 Yılında Kapsama Alınacak Riskler, Eserler ve Bölgeler ile Prim Dayanağı Oranlarına Ait Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tarım Sigortalarında 2022 Riskleri ve Destekleri Belirlendi

Konu ile ilgili Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“22 Aralık 2021 tarih ve 31697 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararında  tarım sigortaları havuzu tarafından 2022 yılında kapsama alınacak riskler belirtilmiş  olup, kapsama alınacak riskler, ürünler  ve bölgeler ile prim desteği oranlarına ilişkin  Karar’da geçtiğimiz yıllarda belirlenen risklere ilave olarak  Köy bazlı kuraklık verim sigortasıyla kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında, dolu paketi dışındaki kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları teminat altına alınmıştır. Köy bazlı kuraklık verim sigortasında ise sigorta priminin yüzde 70’i oranında prim desteği sağlanacaktır.

Karar kapsamında belirlenen riskler için 2022 yılında, sigorta priminin yüzde 50’si oranında prim desteği, Tarım Sigortaları Havuzuna Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibinden aktarılarak karşılanacaktır.

Açık alanda yetiştirilen meyveler (fındık), yağ gülü, şeker pancarı, çerezlik kabak, domates, biber, patlıcan ürünleri ile meyve ve bağ fidanlarında verilen prim desteğine ilave olarak, sadece don riski primine bu desteğin üçte biri oranında ek prim desteği verilecektir.”

Çiftçilerimize önemle duyurulur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL