Siyaset Yerel

“Sosyal Konut Projesinin, Boş Bir Seçim Vaadi Olduğu Ortaya Çıkmıştır”

CHP İl Başkan Yardımcısı Eczacı Sosyolog Elvan Işık Gezmiş iktidarın sosyal konut projesi için; 2023 bütçesinde yeterli ödenek ayırmadığını, 10 milyar TL’lik ödenekle sosyal konut projesinin gerçekleşmesinin imkansız olduğunu, büyük umutlarla açıklanan bu projenin boş bir seçim vaadi olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

“Sosyal Konut Projesinin, Boş Bir Seçim Vaadi Olduğu Ortaya Çıkmıştır”

Gezmiş sözlerine devamla; “2023 bütçesine sosyal konut için konulan ödenek 10 milyar TL! İktidarın seçim müjdesi olan 470 milyar TL’lik 250 bin sosyal konut projesine sadece 10 milyar TL ayırması bu vaadin; kırık hayallere, yarım kalmış inşaatlara ve çürüyen temellere dönüşeceğini gösteriyor!
İktidarın eylül ayında ilan ettiği ve başvuru sayısı 7,5 milyon kişiye ulaşan ilk aşamada 250 bin, 2025’e kadar da 500 bin TOKİ sosyal konut projesinin temelinin yakında atılacağı belirtilirken, 2023 bütçesine sosyal konut için konulan ödenek dikkat çekiyor.
✓CB Erdoğan sosyal konut projesinin tutarını 422 milyar TL olarak açıklamış, bunun 170 milyar lirasının devlet tarafından ve TOKİ kaynaklarından karşılanacağını ifade etmişti. İki yıl sonra teslim edileceği vaat edilen konutlar için bütçeye konulan 2023 ödeneği 10 milyar TL iken 2024 bütçesinde 12 milyar TL, 2025 bütçesinde 14 milyar TL ayrılması öngörülüyor.
✓Bütçeye konulan para devletin karşılayacağı vaat edilen 170 milyar TL’nin 17’de bir tutarında!
✓ 2019’da vadedilen TOKİ konutları projesi dururken, şimdi 250 bin, 500 bin yeni konut hamlesi, iktidarın boş vaatlerini sergiliyor.
Sadece bu rakamlar bile sosyal konut projesinin seçime endeksli olduğunu, elde para olmadığını gösteriyor. Hâlâ teslim edilmeyen ve bazılarının inşaatı bile başlamayan 2019’daki sosyal konut projelerinde olduğu gibi, 250 bin TOKİ konut
projesinin de seçim sonrası; göstermelik temeli atılmış, yarım kalmış, şantiye mezarlıklarına dönüşeceğini anlamak için medyum olmaya gerek yok.” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL