Güncel

“Samsun-Sarp Demiryolu Projesi 2023 Yılı Yatırım Programına Alınmalıdır”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası heyeti ile Ordu Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Samsun-Sarp demiryolu yatırımı konusunda ortak basın açıklaması yayınladı.

“Samsun-Sarp Demiryolu Projesi 2023 Yılı Yatırım Programına Alınmalıdır”

Uzun zamandır yatırım programına alınması için mücadele verilen Karadeniz’i batından doğuya demir ağlarla örecek demiryolu için ortak bildiri yayınlayan Ordu ve Giresun iş dünyası heyeti, 2023 yılının bölge ve modern İpekyolu açısından müjde senesi olmasını temenni ettiler.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Levent Karlıbel’in ortak basın açıklaması şöyledir;
“Samsun’dan Sarp’a kadar düşünülen demiryolu projesi 2023 yılı içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yatırım programına mutlak alınmalıdır. Bölgemizin Orta Asya ve Orta Doğu’ya olan mesafesi ticari açıdan avantaj teşkil etmektedir. Son dönemde İran ile kurulan ticari diyaloglar bölgemiz adına avantajdır. Yıllık 500 milyar doları aşan ticari potansiyeli ile İran ve Orta Asya pazarı, ülkemiz ve bölgemizin ekonomik olarak kalkınması için stratejik öneme sahiptir. Fakat, bölgemizde karayolu dışında yeterli bir ulaşım ağı olmayışı İran ve Orta Asya potansiyelinden hedeflenen oranda faydalanamayışımıza neden olmaktadır. Limanlarımız ile bağlantılı bir demiryolu ağının faaliyete geçmesi hem bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek ve bu vesileyle gerek yöre ekonomisine gerekse ülke ekonomisine fayda sunacaktır.

Bugün Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yerel ticari potansiyelinin düşük parametrelerdeki görüntüsüne de olumlu katkı sunacak olan demiryolu projesi modern İpekyolu güzergahının da önemli bir geçişini sağlayacaktır. Samsun’dan başlamak kaydıyla Batum’a kadar sürecek Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerini kapsayan demiryolu projesinin 2023 yılı yatırım programında mutlak yer almasını arzulamakta ve ülke menfaatleri açısından ise zaruri görmekteyiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL