Ekonomi Güncel

“SAĞLIK EKİP İŞİDİR, EKİBİN HER BİREYİ İÇİN İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK ÜCRET İSTİYORUZ!”

Giresun SES Temsilcilik Eş Başkanı Şirin Karadurmuş, Sağlık Bakan Fahrettin Koca’nın ek gösterge ve maaş artışıyla ilgili sözleriyle açıklama yaptı. Başkan Karadurmuş, “Hekimlere uygulanacağı ifade edilen maaş artışları; mevcut ekonomik kriz, hayat pahalılığı içinde mesleğin niteliği ve iş riski hesaplandığında yetersizdir” dedi.

“SAĞLIK EKİP İŞİDİR, EKİBİN HER BİREYİ İÇİN İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK ÜCRET İSTİYORUZ!”

Giresun SES Temsilcilik Eş Başkanı Şirin Karadurmuş, maaş artışının ayrım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulanması gerektiğine işaret ederek, elde edilen kazanımların yetersizliğini dile getirdi.

“3600-7200 ARASI EK GÖSTERGE TALEP ETMEKTEYİZ”

Tüm sağlık emekçileri için 3600-7200 arası ek gösterge talep ettiklerini belirten Başkan Karadurmuş;

“Bugün hekim maaşları ve ek göstergesi için Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarını dinledik. Yıllardır tüm sağlık emekçileri için 3600-7200 arası ek gösterge talep etmekteyiz. Bakanın açıklamasında ek gösterge düzenlemesinin sadece hekimler ve hemşireler için yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırınınsa biraz üzerinde maaş alan sağlık emekçilerinden sadece hekimlere yönelik maaş artışı ifade edildi.  TTB’nin ve sendikamızın yıllarca yürüttüğü mücadelenin sonucu elde edilen bu kazanım yetersizdir. Hekimlere uygulanacağı ifade edilen maaş artışları; mevcut ekonomik kriz, hayat pahalılığı içinde mesleğin niteliği ve iş riski hesaplandığında yetersizdir. Buna rağmen yürütülen mücadelenin ve talebin görülmesi açısından bir başlangıçtır. Bugün açıklanan sözlerin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“TÜM SAĞLIK EMEKÇİLERİ İÇİN UYGULANSIN”

Giresun SES Temsilcilik Eş Başkanı Şirin Karadurmuş, düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Ancak; Sağlık Bakanının kaçırdığı bir nokta var. Sağlık ekip işidir. Bir düzenleme yapılacaksa ekibin her bireyi için adil bir şekilde yapılmalıdır. Ekip arasında derin uçurumlar yaratacak düzenlemeler yapılmamalıdır. İş barışını bozan bu tarz ayrımcı düzenlemeler sağlık alanındaki sorunları çözmek bir yana daha da derinleştirmektedir. Buradan Sağlık Bakanı’na, hükümete ve TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyoruz. Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin emekliliğe yansıyacak temel ücretleri yoksulluk sınırı üzerine çıkarılsın. Yıllardır sözü verilen ek gösterge 3600’den başlayarak kademeli olarak 7200’e kadar tüm sağlık emekçilerine uygulansın. Sağlık Bakanı’nın açıklamasında yer alan hekimlere yönelik maaş artışı ayırım gözetilmeksizin tüm sağlık emekçileri için uygulansın” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL