eğitim Güncel Yerel

Rektör Can’dan 23 Nisan Mesajı

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 102. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Rektör Can’dan 23 Nisan Mesajı

Rektör Can, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisini kuran Büyük Türk Milleti, bu hamlesiyle topraklarında esareti asla kabul etmeyeceğini bütün dünyaya ilan etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Milletimizi her yönüyle temsil eden en yetkili organıdır. Bu Meclis,  aynı zamanda ülkemizdeki hür ve bağımsız yaşama iradesinin de sembolüdür.

23 Nisan 1920, Milletimizin kendi tarihini kendisinin yazmaya başladığı, kendi kaderini kendi azim ve kararına bağladığı gündür. Milletin canıyla, kanıyla elde ettiği egemenliğin en önemli sembolü olan Meclisimizin kuruluş günüdür. Bu önemli gün, Büyük Önder Atatürk tarafından, çocuklara ve yeni nesillere miras bırakılmıştır. Bu miras aynı zamanda, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ülkemize karşı üstlendiği sınırsız sorumluluğun da simgesidir. Kutlu olsun, daim olsun…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin aydınlık geleceği çocuklarımıza emanetidir.  Yine bu bayram, dünyada çocuklara armağan edilen barışın ve kardeşliğin simgesi olan ilk ve tek bayramdır. Salgın sebebiyle son iki yıl coşkuyla kutlayamadığımız bayramı, bu yıl çocuklarımız meydanlara çıkarak, daha bir heyecan ile kutlayacaklardır. Yetişkinler olarak bu önemli günde, çocuklarımıza Atatürk’ü, Ulusal Kurtuluş Mücadelemizi, Milli Egemenliğimizi, hürriyetin ve bağımsızlığın önemini iyice anlatalım. Her yeri bayraklarla süsleyelim. Bağımsızlığımızın sembolü İstiklal Marşı’nı daha bir yürekten söyleyelim.

Çocuklarımız bu ülkenin geleceğidir. Onların haklarını korumak, onlara güzel bir gelecek kurmak bizim en önemli vazifemizdir. Bu vesile ile başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, TBMM’nin tüm kurucu üyelerini bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum. Başta çocuklarımız olmak üzere, tüm halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve Milli Egemenliğimizin 102. yılını kutluyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL