Güncel

Rektör Can’dan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” Mesajı

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Rektör Can’dan “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” Mesajı

Rektör Can mesajında; “İfade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, aynı zamanda katılımcı demokrasinin de vazgeçilmez değerlerinden biridir.
Basın özgürlüğü,  demokrasinin dördüncü gücü olarak hayati bir önem arz eder. Yasama, yürütme ve yargı erklerinin yanında,  basın gücüyle birlikte yürüyen demokrasiler topluma huzurlu  ve istikrarlı bir ömür  vadeder. Kamuoyunun hızlı, doğru ve  tarafsız haber alma hakkını temin etmek için;  her şartta ve ortamda, gece-gündüz, yaz-kış demeden özveriyle haber peşinde koşan basın çalışanları,  aynı zamanda bu yönüyle bir kamu görevi icra etmektedirler.
Kamu hizmetlerinin daha iyi, verimli ve etkin yürütülmesi için denetleme ve uyarma görevi  de yapan basın çalışanları; gündeme taşıdıkları konularla ilimizin ve ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik alanda gelişmesi ve kalkınmasına önemli katkılar sağlamakta, bunun yanında,  devlet ve vatandaş arasında köprü vazifesi  de görmektedir. Kamu ve özel tüm işletme ve kurumların faaliyet süreçlerinde, toplumun her bileşeninde ve yaşanan her vakada halkın ihtiyaç ve beklentilerini diri tutmak, sosyal dokuyu sağlamlaştırmak, geleceğe emin adımlarla ilerlemek  adına kurulan otokontrol mekanizmalarının içinde, fedakarca görev yapan basın çalışanları, meslek hayatlarında bir çok zorlukla uğraşmak zorunda kalmaktadırlar.
Gazetecilerin daha rahat çalışma koşullarına sahip olmaları ve emeklerinin karşılığını alabilmeleri bizim de en büyük temennimizdir. Bu itibarla; sadece hakikatin peşinde koşan, ilkeli ve objektif bir şekilde mesleğini ifa eden, yerelde bizlerle birlikte çalışan ve her daim desteklerini hissettiğimiz arkadaşlarımız başta olmak üzere, tüm gazetecilerimizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyor; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nü kutluyor; vefat eden gazeteci arkadaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL