Güncel

Regaip Kandili Dualarla İdrak Edildi

İslam aleminde rahmeti ve bereketi bol “Üç Ayların” ilk başlangıcını simgeleyen Regaip Kandili il genelinde dualarla idrak edildi.

Regaip Kandili Dualarla İdrak Edildi

Ramazan ayının habercisi, “üç ayların” ilk kandil gecesi olan Regaip Kandili münasebetiyle vatandaşlar camilere akın ettiler.

Camileri dolduran 7’den 70’e kadın, erkek, çocuk binlerce Müslüman el açarak dua edip kandilin manevi atmosferini yaşadı. İl Müftülüğünce Hacı Miktat Camii’nde “Regaip Kandili Özel Programı” gerçekleştirildi.
Programda cemaate hitap eden İl Müftüsü Ramazan Topcan, “Kardeşlerim! Rahmet-i İlahiyyenin üzerimize sağanak gibi indiği, Rabbimizin lütuf ve kereminin bizleri kuşattığı, Mübarek Üç Ayların manevi ikliminin ilk habercisi Regaip Kandili’ni idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugünleri ikram eden Rabbimize hamdolsun.
Bu gece; Yüce Rabbimizin insanlara lütuf ve inayetinin bol bol ihsan edildiği bir gecedir. Bu gece, yapılan duaların kabul olduğu, Mevla’mızın rahmetinden af ve mağfiretin dilenildiği, barış ve kardeşlik duygularının pekiştirildiği bir gecedir.” dedi.

Üç ayların manevi ikliminden hakkıyla istifade etmenin önemine değinen İl Müftüsü Topcan, “Kardeşlerim! Bu mübarek gün ve geceleri fırsat bilmeliyiz. Bu ve benzeri geceler, yıllara sarı sırtımızda taşımak zorunda kaldığımız maddi ve manevi günahlardan, cürümlerden kurtulmaya vesile olmalıdır.

Özellikle bu aylarda Kur’an-ı Kerim’le aramızdaki engelleri kaldırmalı, yakınlaşmalıyız Rabbimize. Çoğaltmalıyız secdelerimizi. Semalara ulaşmalı niyazlarımız, nazlarımız. İhmaline sebep olduğumuz değerlerimizle buluşma gayretinde olmalıyız. Sahiplenmeliyiz yetim ve öksüzleri. Açmalıyız gönül kapılarımızı. Dargın olduğumuz kardeşlerimizi kucaklamalı, kardeşlik hislerimizi güçlendirmeli, birlik ve beraberliğimizi korumak için çaba harcamalıyız. Bu vesile bir kere daha Regaip Kandili’nizi ve Mübarek Üç Aylarınızı tebrik ediyor, bu mübarek gün ve gecelerin şehrimize, Ülkemize ve tüm insanlığa rahmet, bereket ve huzur getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” diye konuştu.
Din görevlilerinin Kur’an-ı Kerim’den ayetleri okuduğu, salavatların getirildiği, Mevlid’den bölümler ve ilahilerin seslendirildiği program dua ile tamamlandı.
Programa Vali Yardımcısı Muhammet Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Osman Öden ve vatandaşlar katıldı. Program sonunda vatandaşlara ikramda bulunuldu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL