Güncel

Örtüaltı Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi, İzleme ve Eğitim Projesi Çalışmaları

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarladan Sofraya Güvenilir Gıda” misyonu doğrultusunda kontrollü pestisit kullanımı ile kalıntısız yaş sebze üretimini hedefleyen “Örtüaltı Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi, İzleme ve Eğitim (EKÜY) Projesi” 2022 yılında başlamış olup 2023 yılında da Giresun Merkez Boztekke, Erikliman ve Cumhuriyet mahallesinde 12 üretici ile yaklaşık 5 dekarlık alanda örtüaltı seralarında yerel pazara sunulan yaklaşık 25-30 ton domates ile yürütülmektedir.

Örtüaltı Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi, İzleme ve Eğitim Projesi Çalışmaları

Projenin amacı; çevrenin ve doğal dengenin korunması, sağlıklı ürün elde edilmesi ve pestisit kullanımının kontrolü amacıyla üreticilerin kendi seralarında entegre mücadele prensipleri doğrultusunda bilinçli üretim yapmalarını sağlamaktır. Bu amaçla Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanları tarafından çiftçilerle bilgilendirme toplantıları ve düzenli aralıklarla sera ziyaretleri yapılarak, her üreticiye Üretici Kayıt Defteri ve BKÜ Uygulama Belgesi verilmiştir.

İzleme amaçlı her üreticiden ürünler hasat edilmeden önce numune alınarak ilgili laboratuvarda kalıntı kontrolü yapılmıştır. Projede yer alan tüm üreticilerin analiz sonuçları uygun bulunup, üreticilerimize ‘EKÜY Sertifikası’ ve logoları verilmiştir. Proje eğitim çalışmaları ve sera ziyaretleri ile devam etmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL