Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsünde, seralarda yetiştirilen ürünlerin hormon kullanılmadan döllenmesini sağlayan ve verimi artıran Bombus arısı üretimi yapılıyor.
Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından 2023 yılında desteklenen “DOKAP İlleri Örtüaltı Yetiştiriciliğinde Bombus Arısının Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde laboratuvar şartlarında yetiştirilen Bombus arıları, seralarda yetiştirilen özellikle domates gibi ürünlerde verim ve kaliteyi artırıyor.
Bombus arısı, Karadeniz bölgesindeki illerimizde ilk defa seralarda yetiştirilen domates başta olmak üzere patlıcan, biber ve diğer sebzelerin hormon kullanmadan büyümesini sağlarken, doğanın dengesini bozmadan ürünlerde verim ve kaliteyi de artırıyor.
Seraların doğal işçileri olarak bilinen, hormon kullanılmadan sebze ve meyvelerin döllenmesini sağlayan Bombus arısı üretimine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında “bombus terrestris” ırkı ana arıları Enstitü bünyesinde oluşturulan özel iklimlendirme odasında çoğalmaları sağlanarak iklimlendirme odasında çok sayıda koloni elde edildi.
YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)