Güncel Yerel

“Ordu-Giresun Havalimanı’nda Sefer Sayıları Artırılmalı”

Giresun Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ali KARA, Ordu-Giresun Havalimanı’nın yeterli sefer sayısı olmaması nedeniyle vatandaşları canından bezdirdiğine ve tesisin geleceği için endişelendiklerini dile getirdi.

“Ordu-Giresun Havalimanı’nda Sefer Sayıları Artırılmalı”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan KARA; “Günümüz modern toplumlarında ulaşım, kısa zamanda istenilen bir yere gitmek, bir istek olmaktan çok zorunluluk olarak algılanmaktadır. Bu nedenle havayolu ile ulaşım her geçen gün artan oranda tercih edilmektedir. Günümüz toplumları artık hız odaklı yaşam biçimine göre düzenlenmektedir. Bu bağlamda havalimanlarının işlevi giderek artmaktadır. Teknolojinin baş döndürücü gelişimi ulaşım alanında da görülmektedir. Hava alanlarının toplumların büyüme ve gelişmesinde çok önemli katkıları bulunmaktadır.

İşte bu detaylar doğrultusunda Ordu ve Giresun’un hayali olan ortak havalimanımız her iki ilin ekonomisine, turizmine ve akademik kariyerine ivme kazandırılması adına 22 Mayıs 2015 yılında faaliyete geçmiş iki ilin yaklaşık 1.200.000 yerleşik nüfusu ve 1,5 milyona yakın gurbetçi nüfusuna hizmet vermeye başlamıştır. Yolcu kapasitesi itibari ile 56 havaalanı içinde sefer sayılarının emsallerine göre çok az olmasına rağmen ilk 17’nci sırada yer alan çok önemli bir konumda olan havalimanımız maalesef verimli kullanılmamakta, sefer sayılarının azlığının, sefer saatlerinin komşu havalimanlarına göre uygunsuzluğu bilet fiyatlarının Samsun ve Trabzon’a göre daha pahalı olması, hafta içi Çarşamba ve Cuma günleri Ankara seferlerinin hiç olmaması yanında komşu illerin havalimanlarında günlük sefer sayılarının fazla olması nedeniyle, Ünye ve Fatsa’nın Samsun Çarşamba Havalimanını tercih etmesi, Eynesil, Görele, Tirebolu, Espiye ilçelerimizin de Trabzon Havalimanının avantajından yararlanması, Kıbrıs, Antalya ve Adana seferlerinin olmaması ayrıca Kıbrıs ve İzmir seferlerinin yetersiz oluşu hem ticaretimizi hem üniversitelerimizi hem de mevcut olan uçak sefer sayısı yerli, yabancı turistlerin uygun şartlarla illerimize gelişine imkân tanımamakta ve turizmimizi çok olumsuz etkilemekte ve bu durumun devam etmesi halinde bu devasa tesisimizin geleceği bizleri endişelendirmektedir.

Devlete 2015 yılında 360 Milyon Liraya mal olmuş bu devasa yatırım yeterli sefer sayısı olmaması nedeniyle her geçen gün kan kaybetmekte ve yetkililerinin ilgisizliği Ordu ve Giresunluları canlarından bezdirmektedir.

Yeni hizmete açılan Rize Havalimanı’nın bile her gün Ankara’ya düzenli gidiş gelişleri ve uçuş saatlerinin de uygunluğu dikkate alındığında Ordulu ve Giresunlu Milletvekillerini, Bürokratlarını, Siyasilerini, Üniversite Yetkililerini, Sivil Toplum Kuruluşlarını hava limanımızı gelişen, değişen, ilerleyen hayat koşullarına uygun hale getirilmesi hususunda birlik olarak sonuç alacak şekilde ortak hareket etmeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL