eğitim

“Öğretmen; Öğreten ve Nesillerimize Yol Gösterendir”

Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu’nun 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

“Öğretmen; Öğreten ve Nesillerimize Yol Gösterendir”

Yüreğindeki eğitim aşkı her daim sıcak, davası büyük, sabrı sonsuz olan irfan ordumuzun kahramanları, Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım; diyerek sözlerine başlayan Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Öğretmen olmak bir Can’a dokunmaktır der Doğan Cüceloğlu. Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmaktır. Bir öğretmenin mesleki yaşamının en önemli işlevi de öğrencilerin yaşamında güçlü bir tanık olarak yer alması ve öyle kalabilmesidir.  Geleceğimize ve gençliğimize güvenle baktığımız 2021 yılı Türkiye’sinde en büyük vazife, siz değerli öğretmenlerimize düşmektedir. Bugün burada, bu kutlu mesleği icra etmekte olan siz değerli öğretmenlerimizin gününü kutlamak amacıyla toplanmış bulunmaktayız. İfadelerine yer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürü Tosunoğlu, “Öğretmen; öğreten ve nesillerimize yol gösterendir. Yurdun dört bir yanında fedakârca görev yapan tüm öğretmenlerimizin ortaya koydukları gayret ve çabalar takdire şayandır. Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenlik; emek, hoşgörü ve sabırla birleşince bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın hale gelir. Bu bakımdan, bizler, bu mesleğe yeni başlayan her arkadaşımızı, ülkemiz ve milletimiz adına çok büyük bir kazanım olarak görüyoruz. Eğitimin konusu insandır. Bu amaçla insan yetiştirmek, milletlerin en önemli önceliklerinden biridir. İnsan yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyet, bir kültür inşâ etmektir. İyiliği, doğruluğu, güzel olanı anlayıp tatbik etmek; kötülükten, yanlıştan, zararlı olandan sakınmak gibi erdemlere sahip olabilmek, ailelerinden sonra çocuklarımızın rol modeli olan öğretmenler sayesinde mümkün olmaktadır.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyanın her yerinde öğretmenler, toplumun en fedakâr ve saygıdeğer insanlarıdır.” sözü; karşılık beklemeden sabır ve özveriyle yoğurulan bu mesleğin, ne kadar kıymetli olduğunu gösterir niteliktedir.

Eğitimin biricik rehberi ve öğretmeni olan Sevgili Peygamberimiz de nesiller yetiştirmek için takip ettiği yol, yöntem ve metotlarıyla bizlere örnek olmuştur. Çünkü tarihte onun kadar başarılı bir eğitimci görülmemiştir. O, uyguladığı eğitim sayesinde her bakımdan cahiliye içerisinde yaşayan bir toplumdan, her alanda örnek şahsiyetler yetiştirmiş ve bu yüce şahsiyetlerin zenginliklerle dolu kişiliklerini insanlığa armağan etmiştir.” dedi.

Günümüz eğitim anlayışı; okutan, sorgulatan ve esasen “öğrenmeyi öğreten” bir sistem inşâsıdır. Bu amaçla evlatlarımızı mümkün oldukça ezberci anlayıştan uzak tutacak eğitim ortamları hazırlandığını ifaden eden Müdür Ertuğrul Tosunoğlu; “ Okullarımızı bugünün teknoloji ve yenilikleriyle süsleyip tam ve donanımlı hale getiriyoruz. Yine “Değerler Eğitiminin” bu mesleğe gönül vermiş her bir öğretmenimiz için vazgeçilmez bir kılavuz olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda siz değerli öğretmenlerimizin bilgi, birikim ve azmine olan inancımız tamdır.

Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanının verildiği bu anlamlı günde, büyük ve yüksek ahlakın sınıflara sığmayan temsilcileri olan siz kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor; Ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi ve şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimize saygılarımı sunuyorum.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL