Siyaset

Milletvekili Gezmiş, “Giresun’umuzun Sorunları Çözülsün”

CHP Giresun Milletvekili Elvan Işık Gezmiş “İlimizde kapanan fabrikalar ve yatırım eksikleri istihdam sorunlarına yol açtı ve gençlerimiz başka şehirlere göç etti” dedi.

Milletvekili Gezmiş, “Giresun’umuzun Sorunları Çözülsün”

Meclis’te her fırsatta sorunları dile getiren Gezmiş,  söz alarak Giresun’un ekonomik, sosyal, kültürel alanlardaki eksikliklerini aktardı. Milletvekili Elvan Işık Gezmiş şunları söyledi:

“En Çok Göç Veren İliz”

Temsil ettiğim Giresun ili doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel mekanları ile dünyada görülmesi gereken turizm cenneti olabilecek bir ildir. Her bir ilçesi, beldesi ayrı güzelliğe sahip; ilimin maalesef pek çok sorunu var. Giresun’umuz ülkemizin, en çok göç veren illerinden biri. İstihdam sorunumuz var, nüfusumuz her geçen gün yaşlanıyor, gençlerimiz göç ediyor.

İşsizlik Had safhada kapanan, fabrikalarımız, yatırım eksikleri istihdam sorunumuzu gün geçtikçe arttırdı. Bizim SEKA Kağıt Fabrikamız, Adel’imiz, Suntamız,  fındık fabrikalarımız ve üreticinin kooperatifi olan güçlü bir FİSKOBİRLİK’imiz vardı. Gençlerimiz bu fabrikalarda, nitelikli işlerde çalışırdı. Fabrikalarımızda yüzlerce işçi, mühendis çalışırdı. SEKA bölgesi ayrı bir şehir gibiydi, maalesef kapatıldı, arazisi yok pahasına satıldı. Son 20 yılda iş imkanı artacağı yerde, işsizlik had safhaya ulaştı. Giresun’umuz, Trabzon Ordu arasına sıkıştı tabelalarda bile ismi geçmez oldu.

“Serbest Bölgeden de Mahrum Edildik”

Bölgeler arası kalkınmışlık farkı Giresun aleyhine çok bariz iken, maalesef önemli teşvik ve avantajlar sağlayan serbest bölgeden de mahrum bırakılmak bizim için kabul edilir değildir. Yeni Organize Sanayi Bölgeleri şehrimizin doğu kesiminde ilçelere şüphesiz büyük fayda sağlayacaktır, kamulaştırma ve altyapı yatırım kararları bir an önce hayata geçirilmelidir. Yıllardır çözülmeyen yol ve ulaşım sorunlarımız var. Diğer iller çevre yolu projelerinde hızla yol alırken, bizim yıllardır beklediğimiz güney çevre yolu ve pek çok yol projemizin isimleri dahi anılmıyor, mevcut sorunlu yollar onarılmayı bekliyor.

“Elektrik Yapısı Yenilenmeli”

Engebeli arazi, dağınık yerleşime sahip, birçok köy yolu kullanılamayacak durumdadır. Elektrik hattı altyapısı yenilenmeyen köylerimiz kışın günlerce elektriksiz kalıyor. 40-50 yıllık elektrik altyapısı yenilenmeyi bekliyor.

“Uçak Seferleri Arttırılmalı”

Havaalanımız da sefer sayıları arttırılmalıdır,  yaz aylarında gurbetçi vatandaşlarımızın gidiş gelişleri dikkate alınmalıdır. Çok istediğimiz Samsun’dan Sarp’a demiryolu projesi Karadeniz’in çehresini değiştirecek, bambaşka ufuklar açacaktır.

“Fındık Mamulleri Fabrikası İçin Teşvik Verilmeli”

İlimizin adı; Fındığın Başkenti diye geçiyor,  Bizler en kaliteli fındığı üretiyoruz, küçük üretim tesisleri dışında fındığa katma değer katan üretim tesislerimiz yok. Daha geç olmadan Giresun’a fındıktan mamül mal üreten fabrikalar kurulmalı, çikolata fabrikaları kurulmalı, bunun için de ekstra teşvikler verilmelidir.

“FİSKOBİRLİK Güçlendirilmeli”

Fiskobirlik yıllar içinde devre dışı bırakılmıştır. Fındık üreticisinin birliği olan Fiskobirlik tekrar güçlendirilmeli eski günlerine kavuşmalıdır. Uluslararası şirketler fındık piyasasının belirleyici aktörleri olmamalıdır.

“Yaylaların Alt Yapı Sorunları Çözülmeli”

Yüzlerce yıllık kültürümüzün bir parçası olan yaylalarda hayvancılık faaliyetlerine izin verilmiyor.

Vatandaşlarımız 2/B kaynaklı sorunlara çözüm bekliyor. Yaylalarımız kuşkusuz bir turizm cenneti olabilir. Fakat yatırımcı yaylalardaki Kadastro ve imar sorununa çözüm bekliyor. Yaylalarımızda imar planları acilen oluşturulmalıdır, altyapı sorunları çözülmeli, turizm için teşvikler verilmeli, çeşmelerinden maden suyu akan yaylalarımızı, çam ormanlarımızı herkes görmelidir.

“Balıkçı Barınaklarının Eksikleri Giderilmeli”

Balıkçılık bizim vazgeçilmez kaynaklarımızdan biri. Balıkçı barınaklarımızın eksiklerinin tamamlanması, balıkçılarımızın artan giderler karşısında ezilmemeleri için destekler artırılmalıdır.

“Giresun Devlet Yatırımlarından Hakkını Almalı”

Biz istiyoruz ki, Türkiye’nin en güzel illerinden biri olan Giresun’u gençlerimiz artık terk etmesinler. Yeşil ile mavinin dans ettiği, bacasız sanayi dediğimiz turizmin yanı sıra bir kültür sanat şehri de olan güzel Giresun’umuz devlet yatırımlarından hakkını alsın, büyüsün, sorunları çözülsün.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL