eğitim

Merkez İlçe Müdürler Kurulu, Müdür Tosunoğlu Başkanlığında Toplandı

2022-2023 eğitim-öğretim 2. Yarıyılı öncesi Merkez İlçe Eğitim Kurumları Müdürler Kurulu toplantısı, Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda yapıldı.

Merkez İlçe Müdürler Kurulu, Müdür Tosunoğlu Başkanlığında Toplandı

İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu Başkanlığındaki kurul toplantısı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ergin Aybar ve Zafer Balcı, Şube Müdürü Recep Celep ile Merkez İlçede bulunan eğitim kurumları müdürlerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Müdür Ertuğrul Tosunoğlu toplantıda; Geride bıraktığımız 2022-2023 eğitim öğretim 1. yarıyılının genel bir değerlendirmesini yaparak, 2. yarıyıl öncesinde okul ve kurumlarımızın hazırlıkları ve yürüteceği faaliyetler konusunda bilgilendirme ve değerlendirmeler yaptı.
Toplantıda Müdür Tosunoğlu okul müdürlerinden; Müdürlüğün hedefleri doğrultusunda Başarıyı Artırma Eylem Planı faaliyetlerinin titizlikle yürütülmesini, eğitim kurulları ve zümrelerin takvimi doğrultusunda yapılmasını, akademik başarının artırılması kapsamında yenilenen temel eğitim ve ortaöğretim programları, LGS ve YKS hazırlıklarına ağırlık verilerek branş öğretmenleriyle toplantılar yapılmasını, okullarımızda ve Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK)’larda Bakanlığın http://yardimcikaynaklar.meb.gov.tr internet sitesinde yayımlanan “örnek sorular” ile “çalışma soruları”nın kullanımına ağırlık verilmesini, kazanım değerlendirme çalışmaları ile öğrenciler tarafından güçlük çekilen kazanımların tespit ve telafisinin yapılmasını istedi. Ayrıca, okullarda rehber öğretmenler vasıtasıyla öğrencilere yönelik motivasyon artırıcı, sınav kaygısını azaltıcı çalışmalar yürütülmesini istedi.
Toplantıda daha sonra, Bakanlığın öğrencilere ücretsiz beslenme desteği ile ilgili yapılacak hazırlık ve çalışmalar konusunda müdürlere bilgi ve paylaşımlarda bulundu. Beslenme desteği ve yemek hizmetleri konusunda okulların şu ana kadar yürüttükleri çalışmalar değerlendirilerek mevcut durum ve ihtiyaçlar konusunda istişarelerde bulunuldu.
Devamında; “Ortaöğretimde 10 Bin Okul LİSEDEYİZ Projesi” çalışmaları, sınıf içi ve ders dışı öğrenme ortamları, öğretmen-öğrenci devamsızlığının azaltılması, kaynaştırma öğrencileri, Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM)’lere öğrenci kayıtları, veli ziyaretleri gerçekleştirilmesi, sosyal-kültürel etkinlikler, TÜBİTAK, TEKNOFEST, Gençlik, Erasmus, vb. ulusal ve uluslararası projeler-yarışmalara başvuru ve katılımın artırılması, okulları arası bilgi yarışmaları, şiir-kompozisyon-resim yarışmaları, münazara yarışmaları, kitap okuma yarışmaları ile ders dışı eğitim kapsamındaki (topluma hizmet çalışmaları, kulüpler-girişimcilik, okul sporları, izcilik vb.) faaliyetler, Köy Yaşam Merkezleri çalışmaları, Robotik Tasarım Atölyeleri, özel gün ve haftalara dair çalışmalar, okuma yazma kursları, okul pansiyonlarının durumu ve denetimi, Taşımalı Eğitim araçları ve yemeklerinin kontrol ve denetimleri, özel okul servis araçlarının denetimleri, özel öğretim kurumlarının denetimleri, bağımlılıkla mücadele, şiddetin önlenmesi, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sisteme katılımı çalışmaları, iş sağlığı ve güvenliği, okullarda güvenli ortamın oluşturulması konuları başta olmak üzere eğitim öğretime dair birçok hususta önemli paylaşımlarda bulunuldu.
Okul ve kurumların 1. yarıyıl sonu işlemlerini ve 2. yarıyıl planlamalarını yaparken dikkat etmeleri gereken hususlara ilişkin müdürlere önemli hatırlatmalar yapıldı. Öğretmen Bilişimi Ağı (ÖBA) üzerinden çevrimiçi olarak verilen hizmet içi eğitimlere öğretmenlerin katılımı, Merkez İlçedeki okulların 2. Yarıyıl için öğretmen ihtiyacı ve planlaması konusunda istişareler yapıldı.
Müdür Tosunoğlu, okul müdürlerine hitaben; Eğitim öğretimde kalitenin yükseltilmesi, akademik başarının artırılması ve il olarak hedeflerimize ulaşmamız için şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm yöneticilerin, öğretmenlerle ekip ruhu içerisinde hareket ederek gereken titizlik ve hassasiyeti göstereceklerine inandığını dile getirerek, 2022-2023 eğitim öğretim 2. Yarıyılı öncesinde çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diledi.
Toplantıda ayrıca, okul ve kurum müdürlerinin ihtiyaç ve sorunlarını dinleyerek, giderilmesi yönünde alınacak tedbirler konusunda görüş alış verişinde bulundu.

 

(Haber Merkezi)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL