Genel

MALİ KAZANCINA GÖRE VERGİ ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ ESAS ALINMALIDIR

Gündemde olan yeni vergi paketi hakkında açıklamalarda bulunan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı HASAN ÇAKIRMELİKMELİKOĞLU, asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi uygulamasının ‘mali kazanca göre vergi ödeme yükümlülüğü’ ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekti.

MALİ KAZANCINA GÖRE VERGİ ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ ESAS ALINMALIDIR

İşletmelere yönelik böyle bir uygulamanın kabul edilebilir düzeyde olmadığına ve buna yönelik görüşleri ilgili kurumlar ile paylaştıklarına vurgu yapan Başkan ÇAKIRMELİKOĞLU, “Beyan esasına dayalı tüm vergi sistemlerinde, vergi idareleri beyanın doğruluğunu denetlemekle yükümlü ve yetkilidir. Gerçek kazancı esas almayan işletmelerin iş hasılatları üzerinden yada vergi kanunları ile verilen istisna ve indirim hakları kullanılmadan önce bulunan kazançları üzerinden asgari bir vergi öngörmek vergide adaletten ziyade, vergi sistemine karşı güveni sorgulayacaktır. Mevcut vergi sistemini baz alarak yapılan yatırımları da sekteye uğratacağı gibi, sermayenin yatırıma dönüşme oranını da olumsuz etkileyecektir. Düşüncemiz ise gerçek kazancın tespitine olanak verecek reformların vergi sistemine dahil edilmesi yönünde tüm paydaşların ortak bir masada bulunması ile gerekli reform ve düzenlemelerin yapılmasıdır.”
Ülkenin ekonomik şartları güz önüne alınarak mevcut vergi yükünün dengeli dağıtılmasının daha eşitlikçi olacağını ifade eden Başkan HASAN ÇAKIRMELİKOĞLU,”Vergi, yükünün artırılmasından ziyade vergi muafiyetleri ile sektör analizlerinin dikkate alınmasının daha faydalı olacağına inanmaktayız.” sözlerini vurguladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL