Yerel

KESK Giresun Şubeler Platformu; “Emekçiler Barış, Emperyalistler Savaş İstiyor!”

Giresun’da, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı protesto edildi, savaşa karşı barış sesinin yükseltilme çağrısı yapıldı.

KESK Giresun Şubeler Platformu; “Emekçiler Barış, Emperyalistler Savaş İstiyor!”

Giresun KESK Şubeler Platformu, “Emekçiler Barış, Emperyalistler Savaş İstiyor!” başlıklı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Giresun Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasını KESK Giresun Şubeler Platformu adına

Giresun Eğitim Sen TİS ve Hukuk Sekreteri Neslihan ÇITLAK gerçekleştirdi.

Çıtlak açıklamasında;“Son yıllarda emperyalistler arasında artan hegemonik güç savaşları ve silahlanma yarışı Ukrayna krizinde savaşa dönüşmüştür. Tüm gelişmeler çatışmaların kısa sürede sonlanmayacağını, emperyal güçlerin dünya sisteminde lehlerine sonuçlanacak değişiklikler için düğmeye bastığını göstermektedir.” dedi.

Çıtlak, Ukrayna-Rusya savaşı konusunda şunlara dikkat çekti;

“Çıkarları dışında hiçbir şeyi umursamayan NATO, Rusya’ya karşı kuşatma, yayılma ve genişleme stratejisi uygularken Rusya eski gücüne kavuşmak için kendi içerisinde baskı politikalarını süreklileştirirken dışarıya yönelik hegemonik güç politikalarını hayata geçirmektedir.

Savaş, Ukrayna’ya kimin hâkim olacağıyla ilgilidir.  Emperyalist çıkarlar, yayılmacı ve sömürgeci hevesler savaşla sonuçlanmıştır.

Ne yazık ki, tüm savaşlarda olduğu gibi en büyük bedeli ezilenler, emekçiler ödemektedir. Ukrayna krizinde de daha şimdiden yerleşim yerleri bombalanmaya başlanmış, çok sayıda sivil yaşamını yitirmiş ve yaralanmıştır.

Oysa krizin tek masumu bölgede yaşayan halklar ve emekçilerdir. Bu nedenle geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, emperyalistler sömürüyü ve savaşı varlıklarının temeli olarak görmüştür.

Biliyoruz ki;

Savaş, ölüm, acı, gözyaşı ve yıkım demektir!

Savaş, baskı, şiddet ve sömürünün katmerlenerek artması demektir!

Savaş, emekçilerin ekmeğinin küçülürken zenginlerin kasalarının dolması demektir!

Savaş, emeğin haklarının tamamen ortadan kaldırılması demektir!

Savaş, iktidarların baskı politikalarına kılıf uydurulması demektir. İnsan haklarının, hukuk ve adaletin hiçe sayılmasıdır! Çevrenin, doğanın tahrip edilmesi demektir!

Savaş sürdükçe onlar kasalarını dolduracak, halk yoksulluğa mahkum olacaktır! Bahsedilen ekonomik yaptırımlardan iddia edildiği gibi bankalar, sermaye değil en fazla yoksul haklar, emeği ile geçinenler etkilenecektir.

Savaşı durdurmak için geç değildir.

Rusya saldırılarını durdurmalı, NATO silahlanmayı ve yayılmayı esas alan politikalarından vazgeçmelidir.

Askeri paktlar dağıtılmalı, başka ülkelerdeki askeri varlıklar sonlandırılmalıdır. Bu kapsamda Ukrayna’daki tüm yabancı güçler geri çekilmelidir.

Ülkemizde ve dünyada savaşa, silahlanmaya ayrılan kaynaklar kamusal hizmetlere, insan onuruna yaraşır bir yaşam için kullanılmalıdır.

Savaş çığırtkanlarına, savaştan nemalanmak, kendi baskı politikalarına yeni bir gerekçe yaratmak isteyenlere taviz verilmemelidir.

Bir kez daha altını çizerek belirtiyoruz; Savaşa derhal son verilmeli, gecikmeksizin başlatılan diyalog ve müzakere süreci barışla sonuçlanmalıdır.”

HABER: MERVE KACAR

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL