Güncel

Kedi ve Köpeklerin Kimliklendirilmesinde Son Gün: 31 Aralık 2022

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı açıklamada evcil hayvanların kimliklendirilmesinde son günün 31 aralık 2022 olduğunu duyurdu

Kedi ve Köpeklerin Kimliklendirilmesinde Son Gün: 31 Aralık 2022

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yaptığı açıklamada “Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik gereğince; ev hayvanı sahipleri, kedi ve köpeklerinin kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğiyle ilgili bilgilerini İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirmekle yükümlü tutulmuştur.

Bu kapsamda; Giresun merkezde Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğümüz ve ilçelerde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize başvuruda bulunan ev hayvanı sahiplerinin kedi ve köpeklerine deri altı mikroçip uygulaması yapılarak ‘Ev Hayvanı Pasaportu’ tanzim edilmekte ve hayvanlara ait bilgiler Ev Hayvanı Kayıt Sistemi’ne (PETVET) kayıt edilmektedir.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında imzalanan protokol gereği; İl Müdürlüğümüz ile Giresun Veteriner Hekimleri Odası arasında 2021 yılında imzalanan yetki devir protokolü kapsamında İl/İlçe Müdürlüklerimizin yanı sıra veteriner hekim muayenehanelerinin ve hayvan hastanesinin de sahipli kedi ve köpekleri kimliklendirmelerine müsaade edilmiştir.

Giresun ili genelinde bugüne kadar bin 274 kedi ve bin 459 köpek olmak üzere toplam 2 bin 733 ev hayvanı kimliklendirilerek kayıt altına alınmıştır. Ev Hayvanı Pasaportu düzenlenen kedi ve köpeklerin, kuduz aşısı başta olmak üzere uygulanan bütün aşıları ve hastalıklarına yönelik tedavi kayıtları pasaportuna işlenmektedir. Aynı zamanda PETVET sistemi üzerinden hareket geçmişleri (kayıp, sahip değişikliği) kontrol edilebilmekte ve sokağa terkedilmiş kayıtlı kedi ve köpeklerin kime ait olduğu deri altına uygulanmış olan mikroçip okutulmak suretiyle tespit edilebilmektedir. Bunun yanı sıra kedi ve köpeklerin yurtiçi nakillerinde pasaportlarının bulunması zorunlu tutulmuştur.

Bahse konu yönetmelikte yapılan değişiklikle, tüm kedi ve köpek sahiplerinin, en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile veteriner kliniklerine ve hayvan hastanesine başvuruda bulunarak her yaştaki kedi ve köpeklerini kayıt altına aldırmaları gerekmektedir.” İfadelerine yer verdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL