Güncel Yerel

Giresun’da Kadir Gecesi Dualarla İdrak Edildi

Giresun’da Kadir Gecesi namaz ve dualarla camilerde idrak edildi.

Giresun’da Kadir Gecesi Dualarla İdrak Edildi

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi’nin feyiz ve bereketinden istifade etmek isteyen vatandaşlar iftarın ardından camilere akın etti.  Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından çok sayıda vatandaşın aileleriyle camilere geldiği görüldü.

Kur’an-ı Kerim tilaveti, tesbihat, mevlit ve ilahilere yer verilen programları dinleyen vatandaşlar ellerini semaya açarak dua etti.  Giresun İl Müftülüğü tarafından Hacı Miktat Camii’nde gerçekleştirilen Kadir Gecesi programında İl Müftüsü Ramazan Topcan tarafından Kadir Gecesi’ni konu alan vaaz verildi.

Kadir Gecesinin öneminin Kur’an-ı Kerim’de vurgulandığını anımsatan İl Müftüsü Topcan, “Kardeşlerim! Bir taraftan Ramazan ayının sonuna yaklaşmanın hüznünü, diğer taraftan da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesine ulaşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşamaktayız. Yüce Rabbimize hamdolsun.   Kardeşlerim! Kadir; izzet, şeref, değer ve itibar demektir. Kadir Gecesi; Kur’an-ı Kerim’de hakkında müstakil bir sure tahsis edilmiş gecedir.” dedi.
Kadir Gecesinin ibadetle geçirilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan Topcan, “Bu gece; insanlığın kadrini yücelten gecedir. Bu gece; af gecesidir. Kadir Gecesini diğer gecelerden ayıran en önemli özellik, Kur’an-ı Kerim’in bu gecede indirilmesidir.  Kadir Gecesi nasıl Kur’an ile değer bulmuşsa, insan da aynı şekilde Kur’an’a bende olmakla değer kazanır, şeref bulur.” diye konuştu.

Müslümanların Kadir Gecesinde hayatını yeniden gözden geçirmesini ve son bir yılını muhasebe etmesi gerektiğini ifade eden Topcan, “Asırlar önce dünya semasına inerek insanlığı aydınlatan Kur’an-ı Kerim’i yeniden aramızdaki kavgaları, şeytani his ve düşünceleri bertaraf etsin diye kalbimizin semasına indirmeliyiz. Kur’an-ı Kerim’i sevap kazanmak için değil, okuyup öğüt almak için okumalıyız.  Bu duygularla aziz milletimizin ve tüm Müslümanların Kadir Gecesi’ni tebrik ediyor ve bu gecenin insanlığa huzur ve barış getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Yoğunluktan dolayı cami içerisinde yer bulmakta güçlük çeken her yaştan vatandaş meydanda saf tutarak teravih namazını kıldı.  Kadir gecesi dolayısıyla Hazreti Muhammed’in (s.a.s.) Sakal-ı Şerif’i ziyarete açıldı. Özel bir kutuda küçük cam tüp içinde korunan Sakal-ı Şerif, halkın ziyaretine sunuldu. Vatandaşlara cami çıkışında ikramda bulunuldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL