Yerel

‘Isırgan Otlu Erişte’ sofralarda yerini aldı

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen yerel bir proje kapsamında; bölgemizde yetiştirilen yöresel ürünlerin değerlendirilmesi ve bu ürünlerin katma değerlerinin arttırılması amacıyla; 2020 yılında Piraziz’in Aydere mahallesinde faaliyet gösteren Demet Öztürk (Fındık Harmanı) adlı üreticiye bu faaliyetleri yürütmesi amacıyla makine ve ekipman desteğinde bulunuldu.

‘Isırgan Otlu Erişte’ sofralarda yerini aldı

Yapılan desteklemeler ile üretimde ivme kazanan ve ürettiği ürünleri yurt içinde ve hatta yurt dışında birçok noktaya sosyal medya aracılığı ile pazarlamaya başlayan üretici memnuniyetini dile getirmek ve çalışmalarıyla ilgili bilgi vermek amacıyla Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü ziyaret etti.
İl Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar neticesinde, Giresun Isırganı Türk Patent ve Marka Kurumunun 17.03.2022 tarihli Resmi Bülteninde yayınlanarak 1052 tescil numarası ile tescil edilmişti. Giresun Isırganı, İlimizde tescil ettirilen 12. Coğrafi İşaretli ürün olmuştu. Tescil sonrasında kadın girişimciler ve kadın kooperatifleri tarafından ‘Isırgan Otlu Erişte’ üretimine başlanmış olup, üretilen inovatif ürün oldukça yoğun talep görmeye başlamıştı.
Bu kapsamda İlimizde faaliyet gösteren kadın girişimciler ve kadın kooperatiflerinin Giresun Isırganına ait Coğrafi İşaret tescilini kullanmak amacıyla İl Müdürlüğüne başvurmaları üzerine; kullanım hakkı, başvuru sahiplerine bedelsiz olarak verildi.
Konu ile ilgili Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamasında; “Gelinen bu nokta, Coğrafi İşaretli ürünlerin yaygınlaştırılması ve kullanım alanlarının arttırılması bakımından son derece memnuniyet vericidir. İlimizdeki Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatiflerinin desteklenmesine öncelik verilerek; kadın emeğinin ön plana çıkartılması, yöresel ürünlerin marka haline getirilerek ürünlere katma değer kazandırılmasına yönelik projeli çalışmalara devam edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

(Haber Merkezi)

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL