Köşe Yazısı

İNDİRİM

2021’in son ayları yoğun bir zam fırtınası altında geçti ve 2022’nin ocak ayının 3’ünde de 2021’in yıllık enflasyon oranı açıklandı.

İNDİRİM

Açıklanan %36’lık enflasyon oranı elbette toplumun beklentilerinin çok altında kaldı. Çünkü vatandaşın çarşı pazarda karşı karşıya kaldığı enflasyon belki de bunun iki katından fazla. Her şey bir yana bu süreçte sadece “Ayçiçek” yağındaki artışa bakıldığında açıklanan enflasyon oranının hiç de inandırıcı olmadığı herkes tarafından görülür durumda. Bunu söyleme nedenim, açıklanan yıllık enflasyon baz alınarak çalışanların ve emeklilerin maaşlarında yapılan artışları düşünmemiz içindi.

Dövizdeki artışlar gerekçe gösterilerek elektrik, doğalgaz ve akaryakıt ile tekel ürünlerine yapılan zamların büyük bölümünün de özellikle 2022’ye sarkıtılmasının asıl nedeninin daha iyi anlaşılacağını sanıyorum.

Şimdi gelelim indirime. Dövizdeki yükselme bir miktar da olsa düştü ama döviz gerekçe edilerek yapılan zamlarda herhangi bir indirim yapılmadı. Yetkililer, zincir marketleri denetleyip kestikleri cezalarla suçluyu yakalamış edasıyla davransalar da toplum gerçeğin bu olmadığını gayet iyi biliyor.

İndirim konusunda öncülüğü devlet yapmalı. Vatandaşın doğrudan hayatını etkileyen doğalgaz, elektrik ve akaryakıtın fiyatını zincir marketler belirlemiyor. Yetkililer buyursunlar indirime öncülük etsinler.

Ekonomide gelinen noktanın asıl nedeni izlenen ekonomik politikalardır. Üreteni değil üç beş müteahhidi koruyan sistemin sonucunun bu olacağını ünlü iktisatçılar hep söyleyip durdu. Şunu her zaman belirttim; Ülkemiz için yapılan her hizmet başımız gözümüz üstüne. Ancak hizmetin yapılış yöntemi doğru ve halkını koruyucu olmalı. Garantiler verilerek, yap-işlet-devret yöntemiyle yaptırılan köprü, otoyol, havaalanı ve hastaneler için devletin kasasından bir kuruş dahi çıkmayacağı söylenmişken 2022’nin bütçesinde onlar için ödenek ayrılmasının nedenini sorgulamamız gerekmez mi? Ayrıca garantili ödemelerin dövizle verilmesi bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için her zaman büyük risktir.

Yetkililerimizin, çalışan ve emeklilerin maaşlarına ne kadar yüksek zam yaptıklarıyla değil ihtiyacımız olan her türlü üründe ne kadar indirim yaptıklarıyla övündüğü günleri yaşamak istiyoruz…

YORUMLAR (1)

  1. NECMİ diyorki:

    buhüümetten bir tek isteğim var,çekip gitsinler daha çok zarar vermesinler.maaşlarını aldılar avanslarda bitti.kredi tükendi.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL