Bulancak

İKAMETİNİ KÖYLERE TAŞIYANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK!

Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre vatandaşların ikametlerini sürekli yaşadıkları yerde göstermeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Muhtarlık seçimi için ikametlerini köylere aldıranların tespiti yapılarak cezai işlem uygulanmaktadır. Vatandaşlarımız mağdur duruma düşmemek için ikametlerini mutlaka sürekli yaşadıkları adreslerinde göstermelidirler” dedi.

İKAMETİNİ KÖYLERE TAŞIYANLARA CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK!

“İkametini İlçene Al Hizmet Duvarına Bir Taşta Sen Koy!”

Belediye Başkanı Yakar açıklamasının devamında; “Değerli Bulancaklı hemşerilerim: Bir şehrin hizmet noktasında en büyük geliri iller bankasından nüfusa göre gelen ve kişi başına ödenen ödenektir. Çıkmış olduğumuz bu hizmet yolunda ilçemizin her yanını şantiye alanına çevirerek siz değerli vatandaşlarımıza hizmetkar olma çabasındayız. Göreve geldiğimizden bu yana büyük küçük onlarca proje ve milyonlarca liralık yatırımlar yaptık. İlçemiz çevresinde hizmet noktasında örnek gösterilen bir ilçe oldu. Bu sürecin devamı için yaşadığınız ilçede ikametgahlarınızı göstermeniz hayati önem taşımaktadır. Hem bu konuda kanunlar gereği cezalar almaktan kurtulacak hem de hizmetin devamlılığını sağlamaya katkı yapacaksınız.

Bir diğer önemli husussa; yaklaşan yerel seçimler öncesi, muhtarlık seçimleri nedeniyle köylere taşınan ikametler takip edilerek tespiti yapılmakta ve cezai işleme tabi tutulmaktadır. Eğer böyle bir durumunuz varsa, en kısa zamanda İlçe nüfus Müdürlüğüne başvurarak ikametinizi tekrar sürekli yaşadığınız adrese aldırmanız gerekmektedir. Böylece hem yerelde hem de Ankara’da hizmet pastasından daha fazla yararlanma şansı yakalayacağız. Usulsüz ikametgâh beyanından dolayı ceza almamak ve ilçemize daha fazla hizmet gelmesi için katkı yapmak adına lütfen ikametgâhlarımızı Bulancak’a aldıralım” dedi.

Adres Beyanında Bulunmama Cezası:

5490 sayılı Kanunun 68 inci maddesi uyarınca 2023 yılı için; Adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen kişilere 285-TL, Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 5 bin 958-TL cezai işlem uygulanacaktır.

MADDE 67- (1) Gerçeğe aykırı yerleşim yeri veya cüzdan talep belgesi veren köy veya mahalle muhtarları ile herhangi bir işlem sebebiyle nüfus müdürlüğüne gerçek dışı beyanda bulunanlar ve bunlara tanıklık edenler altı aydan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL