Yerel

İç Sularda Su Ürünleri Av Yasağı 1 Nisan’da Başlıyor

Giresun’da göl, gölet, baraj, akarsu gibi iç sularda bazı balıkları avlama yasağının 1 Nisan’da başlayacağı bildirildi.

İç Sularda Su Ürünleri Av Yasağı 1 Nisan’da Başlıyor

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; “1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Su Ürünleri Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanan 5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin 36. maddesi ve 5/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğin 11. maddesinin 7.  bendi çizelge ‘6’ gereğince, Giresun İlimiz sınırları içerisinde bulunan akarsu, baraj, göl ve  göletlerde; Sazan, Kadife, Siraz , Yayın, Tatlısu Kefali  ve diğer türler olmak üzere balıkların üreme ve yumurtlama zamanı olan 1 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında avlanmaları yasaktır.
Ayrıca; 5/1 numaralı tebliğin 36. maddesi 3. bendi gereği bu tebliğ ile zaman yasağı getirilmemiş olan türler için (gümüş balığı hariç) sazangillere getirilen av yasağı uygulanır.
Önemli dinlenme ve mesire yeri olan baraj, göl ve akarsu kenarlarında amatör ve ticari amaçlı avcılığın yapıldığı, balık istihsal alanlarında, avcıların zaman, tür ve boy yasaklarına, azami ölçüde uymaları avcılığın sürdürebilmesi ve balık nesillerinin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple su ürünleri avcılık işi ile uğraşanların ve vatandaşların kurallara riayet etmeleri aksi takdirde haklarında yasal işlem yapılacağının bilinmesi gerekmektedir.”
ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL