Güncel

“Hemşirelik Mesleğine Sahip Çıkıyoruz”

Ses Giresun Temsilcilik Eş Başkanı Şirin Karadurmuş, Hemşireler Haftasını kutlayarak; “12 Mayıs Hemşireler günü ve haftasında da mesleğimize sahip çıkıyor, taleplerimiz yerine getirilinceye ve haklarımızı alıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, tüm hemşire arkadaşlarımızı yanımızda olmaya, haklarımızı almak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz.” dedi.

“Hemşirelik Mesleğine Sahip Çıkıyoruz”

Hemşirelerin yaşadığı sorun ve taleplerine dile getiren Ses Giresun Temsilcilik Eş Başkanı Şirin Karadurmuş, pandemi döneminde ağır ve uzun iş sürelerinden kaynaklı hemşirelerin yaşadığı sorunları aktardı. Karadurmuş, mesleki anlamda hemşirelerin özlük haklarından da bahsederek, 3600 ek göstergeyi hatırlattı.
Her yıl 12- 18 Mayıs tarihleri arasının hemşirelik haftası olarak ve 12 Mayıs ise Hemşirelik günü olarak kutlandığını da ifade eden Karadurmuş;
“Hemşireliğin meslek tanımı ve branşlaşma getirmesine rağmen meslek üzerindeki belirsizlikler devam etmektedir. Özellikle mali, özlük ve sosyal haklar verilmemiş, hemşirelik görev tanımı yapılmış olmasına rağmen bağımsız bir meslek haline gelmemiştir.
Sağlık ekibinin en önemli parçası olan hemşireler sadece bu tarihler arasında hatırlanmak istemiyor, sorunlarının çözülmesini talep ediyor. Ağır ve uzun çalışma süreleri, son iki yıldır Covid-19 pandemisinin üzerlerindeki ağır yükü ve büyük etkileri, hemşirelik mesleğinin ne kadar önemli ve vazgeçilmez oluğunu açığa çıkarmıştır.
Hemşireler; yoruldular, tükendiler, hatta bu süreçte yaşamlarını yitirdiler. Peki, hemşireler ne istiyor? Beklentileri neler?
Beklentilerimizi taleplerimizi şöyle sıralayabiliriz;
1-Hemşirelik Kanunu mesleğin özüne yakışır, görev tanımına uygun şekilde düzenlensin, bağımsız hale getirilsin,
2-Covid-19 pandemisi ile birlikte daha da görünür hale gelen hemşire sayılarındaki açık giderilsin, OECD ortalamasına yükseltilsin,
3- Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı kabul edilsin,
4- Fiili hizmet süresi zammı yeniden düzenlensin,
5- Performans ve döner sermaye gibi gelir güvencesi olmayan ve emekliliğe yansımayan ücretlendirme yerine yoksulluk sınırı üzerinde ve emekliliğe yansıyacak temel ücret verilsin,
6- Analık ve süt izni süreleri yeniden düzenlensin, bu süreçlerde yeteri kadar ücretli izin verilsin,
7- Her işyerinde 7/24 hizmet veren, ücretsiz kreş sağlansın,
8-Hemşireler için güvenli çalışma ortamları oluşturulsun, şiddete karşı tüm tedbirler alınsın,
9-Atamalarda liyakat esas alınsın,
10-3600 ek göstergeleri verilsin ve kademeli olarak artırılsın,
11- Hemşire iş gücü planlaması yapılsın, çok sayıda değil nitelikli eğitim veren hemşirelik okulları açılsın,
Bu 12 Mayıs Hemşireler günü ve haftasında da mesleğimize sahip çıkıyor, taleplerimiz yerine getirilinceye ve haklarımızı alıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, tüm hemşire arkadaşlarımızı yanımızda olmaya, haklarımızı almak için birlikte mücadeleye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL