Genel

HAYDİ ile 27 Bin 758 İhbara Anında Müdahale

İçişleri Bakanlığı, Hayvan Durum İzleme mobil uygulaması ile 27 bin 758 ihbara anında müdahale edildiğini ve Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimleri tarafından doğaya zarar veren 1300 kişiye para cezası uygulandığını duyurdu.

HAYDİ ile 27 Bin 758 İhbara Anında Müdahale

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2020 yılında çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçların engellenmesi, işlendiyse faillerinin yakalanabilmesi amacıyla emniyet ve jandarma teşkilatı bünyesinde Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimleri kuruldu.
81 ilde 2 bin 500 personel ve 171 tam donanımlı araç ile çalışmalarını sürdüren bu birimlerin, çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçlarla daha etkin mücadele edebilmek ve insanların da bu mücadeleye ortak olabilmesi amacıyla Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) mobil uygulaması hayata geçirildi.
“Yaklaşık 5,5 Milyon TL Ceza Uygulandı”
Bakanlıktan uygulama ile ilgili yapılan açıklamada, “HAYDİ uygulamasını bugüne kadar 167 bin 200 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 27 bin 758 ihbara anında müdahale edildi. Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimizce, doğaya zarar veren, hayvanlara eziyet eden 1300 kişiyi yaklaşık 5,5 milyon TL idari para cezası uygulandı.Ayrıca Türk Ceza Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanununda yer alan adli suçlar ile ilgili 2 binin üzerinde şahsa yönelik işlem yapıldı ve adli mercilere sevk edildi.
Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimiz tüm Türkiye’de çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların karşısında” denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL