Güncel

Harşit Vadisi Yolu İçin TBMM’ye Çıkartma Yapıldı

Harşit Vadisi Platformu, projesi onaylanmış ancak yatırım planına alınmayan “İyileştirilmiş Tirebolu-Torul Karayolu Projesi” için yoğun çalışmalarına devam ediyor.

Harşit Vadisi Yolu İçin TBMM’ye Çıkartma Yapıldı

Platformu üyesi Gümüşhaneliler Kültür Sanat Çevre ve Sosyal Dayanışma Derneği (GÜDAP) öncülüğünde, bölgesel sorunların meclise taşınması ve çözüm arayışları için TBMM’ne 22 kişilik kalabalık bir gurupla ziyaret gerçekleştirildi.

Önceden hazırlanan program gereği; CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan tarafından, meclis salonunda yapılan basın toplantısında, Giresun Tirebolu ilçesi ile Gümüşhane’nin Torul ilçesi arasındaki yolun durumuna ilişkin yaptığı açıklamalar yapıldı.

Aydoğan “Bu yolun 2016 yılında proje ihalesi yapılmış, 2018 yılında da proje Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış ve ihale dosyası hazırlanmıştır. Aradan beş yıl geçmiş olmasına rağmen yolun bir türlü yapım ihalesi yapılmamıştır. Buradan soruyorum. Bu yol neden yapılmıyor? Nedir mesele? Bu durum 21. yüzyılın Türkiye’sine yakışır bir durum değil, çözmeniz lazım” dedi.

Harşit Vadisi Platform Başkanı Çınar Çetinkaya yaptığı açıklamada “Şu anki çok virajlı mevcut yolun yapımı çeşitli siyasi engellemeler nedeniyle 40 yılda bitirilebilmiş ve 25 yıl önce hizmete açılmıştır. Bu mevcut yol artık gelişen bölge yapısına ve halkın ihtiyaçlarına göre uygun değildir. Karadeniz dağlarının kıyıya paralel uzanması nedeniyle bu mevcut yolun yapım esnasında vadiye uzanan dik yamaçların jeolojik yapısını için gerekli araştırma ve inceleme yapılmadan kesme-patlatma yöntemi uygulanmıştır. Yol hizmete açıldıktan sonra bu dik yamaçlardan karayoluna sık sık kayalar düşmekte yol, sürücülerin can güvenliği acısından çok büyük tehlike göstermektedir.

Yeni projede tüm bu dik yamaçlar By-Pass edilerek 78 Km’lik yolun 29 km sinde 40 adet tünel vardır. Yani çok virajlı olan mevcut yol, yeni proje ile kısmen düz bir hat haline gelmiş olacaktır. Bu yeni yolun yapılmasıyla Erzurum Bayburt Gümüşhane istikametinden gelip Tirebolu üzerinden Karadeniz’in batı bölgelerine ulaşım sağlayacaklar, Trabzon güzergâhına nazaran yollarını 100 km daha kısaltmış olacaktır.

Bu yeni yol aynı zamanda Harşit Savunmasında şehit olan askerlerimizin gün yüzüne çıkan mezarları içinde bir “Tarih Yolu” statüsünde olacaktır. Giresun ve Gümüşhane’nin tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etmek isteyenlerle, Tirebolu’nun meşhur plajlarından faydalanmak isteyen Giresun, Gümüşhane Bayburt halkı içinde bir turistik yol olacaktır” dedi.

Basın açıklamasından sonra TBMM’de milletvekilleri ziyaret edilerek ziyaret ile ilgili bilgiler verildi. Programa Harşit Vadisi Platformu Başkanı Çınar Çetinkaya, Gümüşhaneliler Kültür Sanat Çevre ve Sosyal Dayanışma Derneği (GÜDAP) Başkanı Kamil Koç, Harşit Federasyonu Başkanı Temel Bilecen, Tirebolu Dernekler Federasyonu (TİRDEF) Başkanı İbrahim Aydın, Doğankent Çevre Köyleri Derneği Başkanı Turan Kabadayı, Giresun İl Genel Meclis Eski Üyesi Alaeddin Bayram, Ankara Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Paltun, Ankara Giresun Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Doma, TİRDEF Başkan Yardımcısı Erdoğan Kara, Gümüşhane 29 ve Gümüşhane Gündem gazeteleri temsilcisi Adem Kaya ve GÜDAP Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL