Güncel Yerel

Güneş Enerjisine Yüzde 55 Hibe

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında yenilenebilir enerji yatırımlarına yapılacak hibe desteklerine yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Güneş Enerjisine Yüzde 55 Hibe

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda sunumu gerçekleştiren TKDK Uzmanı Cenk Çekiç, 25 Mart 2022 tarihine kadar proje dosyalarının il koordinatörlüğüne yapılması gerektiğini vurguladı. Uzman Çekiç; “Gerçek ve tüzel işletmelere yüzde 55, kooperatif tarzı işletmelere ise yüzde 65’e kadar hibe desteği sağlanabilecek yenilenebilir enerji yatırımlarından ilimizde ki firmalarında faydalanmasını arzulamaktayız.

Bu kapsamda özellikle güneş enerji panellerine, çatı ve duvar montajının yanında araziye monte edilebilir imkanı da sağlanmaktadır. KDV ve vergi muafiyetinin de olduğu proje taahhüdü en az beş yıl ile sınırlandırılmıştır. İşletmelerin kendi tesislerinin güneş enerji sistemleri için yetersiz kaldığı şartlarda ise açık arazide yatırım yapılabilmesi de söz konusu olabilir. Ancak işletme ile arazi yatırımı yapan kişilerin aynı olması şartı mevcuttur.” diye konuştu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL