Güncel Sağlık

Giresun’da Video Dermotoskobi Cihazı Hizmette

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kazandırılan Video Dermotoskobi Cihazı artık cilt hastalarının hizmetinde.

Giresun’da Video Dermotoskobi Cihazı Hizmette

Giresun İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Muhammet Bulut ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fazıl Kulaklı’nın girişimleri sonucu hastaneye Video Dermotoskobi Cihazı kazandırıldı.

Müdür Bulut, cihazın Giresun’a kazandırılmasında emeği bulunan Sağlık Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere tüm yetkilere teşekkür etti. Dermotoskopi cihazının, ciltteki benlerin ve pigmentli lezyonların tanısında kullanılan bir çeşit gözlem mikroskobu olduğunu belirten Bulut, “Dermotoskopi kullanarak çıplak gözle görülmeyen ben ve lezyonlar büyütülerek ışık altında incelenebiliyor. Daha önce dermotoskopik fotoğraflar çekerek incelenen ben ve pigment lezyonları artık dijital ortamda takip edilebilmekte ve daha sağlıklı sonuç vermektedir. Dermatoskopik muayene ile ben, cilt kanseri, pigmentsiz lezyonlar incelenebildiği gibi aynı zamanda ciltteki anormal yapılar, parazitler, deri tümorleri ve kan damarları ile alakalı rahatsızlıklar detaylı şekilde gözlemlenebilmektedir.

Cildindeki ben ve pigment lezyonlarının cilt kanseri riski taşıdığından şüphelenen, düzenli olarak dermotoskopi yaptırması önerilen kişilere dermatologlar tarafından dermotoskopi muayenesi uygulanır. Bu uygulamada vücutta bulunan benler bir nevi haritalandırılarak konumları kaydedilir. Genel konumlandırmanın ardından her bir benin dermotoskopik görüntüsü kaydedilir ve incelenir. Bir sonrası muayenede, şüphelenilen benler eski dermotoskopik görüntüleriyle karşılaştırılır ve dijital ortamda matematiksel olarak değişimleri hesaplanarak cilt kanseri (malign melanom) riski tespit ediliyor” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL