Güncel Yerel

Giresun’da Örnek Fındık Bahçelerinde Gübreleme Uygulaması Yapıldı

Giresun’da İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Giresun Ziraat Odası işbirliğinde fındıkta verim ve kaliteliyi artırmak için yürütülen örnek fındık bahçesi projesi devam ediyor.

Giresun’da Örnek Fındık Bahçelerinde Gübreleme Uygulaması Yapıldı

Giresun Ziraat Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, oda bünyesindeki tarım danışmanları ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim Şube Müdürlüğü personelleri tarafından 8 örnek fındık bahçesinde çotanak fertil gübre uygulaması gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada değerlendirmesine yer verilen Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, kompoze gübrelemenin mutlaka 15 Mart’a kadar uygulanması gerektiğini kaydetti.

Kompoze gübre kullanıldığı takdirde azotlu gübrenin birinci uygulamasına ihtiyaç kalmadığını aktaran Karan, “Kullanılacak toplam azotlu gübrenin yarısı kadar miktar Mayıs ayının 20’sinden itibaren ikinci uygulama olarak kullanılmalıdır. Uygulanacak tüm gübreler, fındık dal uçları altındaki 30-40 santimetre genişliğindeki banda serpilip 5-10 santimetre toprak derinliğine karıştırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Karan, her tarımsal üründe olduğu gibi fındıkta zamanında ve toprak analize göre uygulanacak olan gübreleme ile ilaçlamanın, kalite ve verimli ürün için önemli olduğunu belirtti.

 

Haber: AA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL