Güncel Yerel

Giresun’da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Kutlandı

Giresun’da Gümrük Kompleksi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Giresun’da İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Kutlandı

Programa katılan Vali Enver Ünlü, burada yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı’nın sadece bir şiir değil, ruhları coşturan bir yiğitlik ve etkileyici söz abidesi olduğunu söyledi.

Devletlerin hayatında milli marşların ayrı bir önemi olduğuna işaret eden Ünlü, “Bu marşlar ait olduğu milletlerin karakterlerini yansıtır. Türk milli marşının adı ‘İstiklal’dir. Bu ad milletimizin en önde gelen, belki de en önemli özelliğini ifade etmektedir. İstiklal Marşı ümit ve cesaret şiiridir. İlk mısradan başlayan bu özellik, şiirin sonuna kadar dozu artarak devam eder ve sonunda Türk milletini kayıtsız şartsız zafere ulaştırır.” diye konuştu.

Vali Ünlü, milli mücadelede Türk milletinin duyduğu heyecan, taşıdığı ümit ve imanı, İstiklal Marşı’ndan daha güzel ifade eden başka bir şiir olmadığın vurgulayarak, “Milletimizin ölüm kalım savaşının hatırası olan bu marş, aynı zamanda o eşsiz kahramanlığı destanı olarak da görülebilir.” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler ‘Gitme Ey Yolcu!’ şiirini okuyup, ‘Akif ve İstiklal Marşı’ temalı oratoryo gösterisini sundu.

Programa, Giresun Jandarma Bölge Komutanı Vekili Albay Faruk Saraydar, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Barosu Başkanı Avukat Soner Karademir, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, İl Jandarma Komutanı Albay Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Emre Meral, Vali Enver Ünlü’nün eşi Sema Ünlü, siyasi parti temsilcileri katıldı.

 

Haber: AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL