Ekonomi Yerel

“Giresun’da En Fazla Göç Veren Bölgenin Kalkınması İçin OSB Yatırımı Kaçınılmazdır”

Giresun’un en çok göç veren bölgesi olan Görele ve Eynesil ilçelerinin tersine göç alabilmesi adına Görele (Çavuşlu) Organize Sanayi Bölgesi yatırımının kaçınılmaz olduğunun altını çizen Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, “2021 verilerine göre Giresun’dan il dışına göç veren ilçelerin başında Görele gelmektedir ve bu oran nüfus kütüğüne kayıtlıların yüzde 80’ini kapsamaktadır, Eynesil bölgesi de göç veren ilçeler arasında üst sıralarda yer almaktadır.”dedi.

“Giresun’da En Fazla Göç Veren Bölgenin Kalkınması İçin OSB Yatırımı Kaçınılmazdır”

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çakırmelikoğlu; “Giresun göç veren bir vilayet olmakla birlikte en çok göçü ise Görele ve Eynesil kütüğüne kayıtlıların verdiği istatistiksel veriler doğrultusunda ortaya çıkmıştır, dolayısıyla bölgenin geri kalmışlığına dur demek ve üretim kapasitesi olan bir yörenin nitelikli bir OSB ile önünü açmak şarttır. Bugün il merkezi ve Bulancak bölgesi sanayi altyapısı hedeflenen ölçüde olmasa dahi ciddi bir aşama kaydettiğini görmekteyiz. Bu bakımdan ilimizin doğu yakasında planlanan iki OSB yatırımından Eynesil-Tirebolu projesi kadar Görele yatırımı da ciddi ihtiyaç içermektedir. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası olarak Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na hazırlattığımız Giresun’un doğu ilçelerine yönelik Organize Sanayi Bölgesi sahaları için iki alternatif oluşturulması ve akabinde Espiye-Tirebolu OSB yatırımının kuruluşu gibi Görele (Çavuşlu) OSB yatırımı da 2022 sonu ile mutlak tamamlanmalıdır. Kamu arazisi üzerine planlanan ve kamulaştırma gibi bir sorunu olmayan Görele-Çavuşlu Organize Sanayi Bölgesi projesinin altyapı yatırım çalışmaları da azami 2023 yılı içinde başlatılmalıdır.” diye konuştu.
“Ülkemizin değişik illerinde Görele nüfus kütüğüne kayıtlı 122 bin, Eynesil’e kayıtlı ise 46 bin vatandaşın hayat mücadelesi verdiği ve bu kişilerin sadece 40 bininin Giresun sınırları içinde ikame ettiği tespit edilmiştir.” diyen Çakırmelikoğlu, “Yüzde 80’i bulan nüfus göçünün temel sebebi işsizlik ve geçim sıkıntısıdır. Bu ölçekte Görele ve yöresine yatırım talebinin bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi için yetkili kurum ve siyasilerin acilen süreci hızlandırması şarttır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL