Güncel Yerel

Giresun’da Bayram Namazı Saatleri!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Vakit Hesaplama Birimi verilerine göre Giresun ve ilçelerinde bayram namazı 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü eda edileceği duyuruldu.

Giresun’da Bayram Namazı Saatleri!

Giresun İl Müftülüğü tarafından Ramazan Bayramı namazının Giresun Merkezde 05.56’da kılınacağını ve ilçelerdeki namaz saatlerinin yanı sıra bayram namazının kılınışı ile ilgili bilgi verildi.

İlçelerdeki bayram namazı saatleri şöyle;

“Alucra: 05.56,

Bulancak: 05:57,

Çamoluk: 05:56,

Çanakcı: 05:54,

Dereli: 05:57,

Doğankent: 05:55,

Espiye: 05:55,

Eynesil: 05:53,

Görele: 05:54,

Güce: 05:55,

Keşap: 05:56,

Piraziz: 05:58,

Şebinkarahisar 05:57,

Tirebolu: 05:55,

Yağlıdere: 05.56.”

Bayram namazı nasıl kılınır?

Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu nedenle camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların ardından müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri konusunda yönlendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

  1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur, sonra fasılalar halinde; tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır, sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır. İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. rekata kalkılır.

  1. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.  Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. tekbir alınır ve eller yanlara salınır, Sonra 2. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, ardından 3. tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır, Son olarak 4. tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir. Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL