Güncel

Giresun’da Alabalık Sağımı Devam Ediyor

Giresun’da su ürünleri yetiştiricileri, alabalık üretimi için sağım faaliyetlerine devam ediyor.

Giresun’da Alabalık Sağımı Devam Ediyor

Konu ile ilgili Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Sağım dönemi gelmiş olan anaç balıklardan önce dişi balıkların yumurtaları daha sonra erkek anaçların spermaları sağılır. Dişi balıklardan sağılan yumurtalar ile erkek balıkların spermaları karıştırılıp, 7-15 dakika döllenmesini bekledikten sonra yumurtalar yıkayıp özel kuluçka dolaplarına konulur. Dolaplarda 31-60 gün bekletilen yumurtalardan yavrular çıkmaya başlamaktadır.
Alabalık yavruları, büyütme havuzlarında 125-150 gün içerisinde parmak boya ulaşır. Sonrasında 7 ay içerisinde 200-250 gr porsiyonluk alabalık olarak sofralarımızı süsleyeceklerdir. Alabalık, doymamış yağ asitleri bakımından zengin ve biyolojik değerli yüksek bir besindir.
Alabalık yetiştiriciliği yapanlar için önümüz-deki yılın planlanması açısından büyük bir önem arz etmekte olan bir sezonluk yetiştiricilik faaliyetleri İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından izlenmekte ve teknik destek sağlanmaktadır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL